Zebrała się w Gdyni klika – spotkanie literackie

LITERATURA

Zapraszamy na spotkanie literackie dotyczące najnowszej książki Roberta Chrzanowskiego i Małgorzaty Sokołowskiej pt. „Zebrała się w Gdyni klika. Lata 1945-1947, od płk. Siergiejenki do sfałszowanych wyborów”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Oficyna Verbi Causa.

Nie było do tej pory książki opowiadającej o pierwszych powojennych latach: od rządów sowieckiego płk. Siergiejenki do sfałszowanych wyborów, czyli Gdynia w latach 1945-1947.

Autorzy książki „Zebrała się w Gdyni klika. Lata 1945-1947, od płk. Siergiejenki do sfałszowanych wyborów” w sposób popularny, acz poparty źródłowo, pokazali pierwsze lata „władzy ludowej” w mieście. Są tu: tajemniczy samozwańczy prezydent płk Anatol, prawdziwe oblicze „bratniej pomocy” przy rozminowywaniu i odbudowie portu, tzw. rehabilitacja osób wpisanych na niemiecką listę narodową oraz powojenne wysiedlenia „niepotrzebnych” gdynian. Pokazane zostały działania UB i Milicji, Informacji Wojskowej, uniki władz miejsko-partyjnych przy upamiętnianiu ofiar Piaśnicy. Są też prawdziwe wyniki referendum ludowego.

Bogato ilustrowany, 300-stronicowy album pokazuje też pierwsze trzy lata reaktywowanej Państwowej Szkoły Morskiej oraz utworzenia w Gdyni Wyższej Szkoły Handlu Morskiego – zaczątku Uniwersytetu Gdańskiego, przeniesionej następnie do Sopotu.

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156