O nas

Gdyńskie Centrum Kultury jest samorządową instytucją kultury, kontynuatorem działalności Centrum Kultury w Gdyni. Produkuje spektakle w ramach Teatru Konsulat, Bałtyckiego Teatru Różnorodności i grupy W Kaczych Butach. Jest organizatorem lub współorganizatorem wielu imprez kulturalnych, m.in. koncertów, festiwali, warsztatów, wystaw oraz wydawcą Kwartalnika Artystycznego „Bliza”. W skład instytucji wchodzi Gdyńskie Centrum Filmowe, z trzema salami kinowymi (Plac Grunwaldzki 2) oraz CultureBox (ul. Świętojańska 30). Przy wielu projektach GCK ściśle współpracuje z Wydziałem Kultury oraz wieloma innymi instytucjami. Wspólnie z nimi działa na rzecz propagowania życia kulturalnego wśród dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.

Od sierpnia 2018 roku mieści się w Śródmieściu Gdyni, w odrestaurowanym budynku dawnego Domu Marynarza Szwedzkiego, który dzisiaj nosi nazwę Konsulat Kultury.

Konsulat Kultury to spólny projekt Gdyńskiego Centrum Kultury oraz Miasta Gdyni, który stanowi platformę inicjatyw i spotkań społeczno-kulturalnych, ale przede wszystkim jest nowym miejscem na kulturalnej mapie Trójmiasta. Przestrzenią, w której znalazło się miejsce na szeroką działalność – teatr, kino, książki, spotkania i wykłady, a nawet sztukę kulinarną.

Wszystkie te wątki obecne były podczas pierwszego roku naszej działalności.

W sumie odbyło się 350 WYDARZEŃ, w których wzięło udział 35 TYSIĘCY WIDZÓW.

Gdyńskie Centrum Kultury kontynuuje w nowej siedzibie wiele rozpoznawalnych projektów. Najważniejsze z nich to Teatr Konsulat (dawniej Scena SAM – Scena Studenta, Absolwenta i Mistrza), Bałtycki Teatr Różnorodności (dawniej Scena 138) i W Kaczych Butach, czyli profesjonalne i amatorskie działania teatralne.

W ramach Teatru Konsulat młodzi aktorzy występują razem z zawodowcami, którzy często są ich profesorami. Dotychczas w ramach sceny zrealizowano m.in. „Psiunio” i „Napis” w reż. Grzegorza Chrapkiewicza, „Król Lear po polsku” w reż. Krystiana Nehrebeckiego, pod opieką artystyczną Jerzego Gruzy, „O co biega?” w reż. Tomasza Podsiadłego oraz „Mayday. Run For Your Wife” w reż. Dariusza Majchrzaka.

Bałtycki Teatr Różnorodności i grupa W Kaczych Butach na zakończenie każdego sezonu przygotowują spektakle, które są podsumowaniem całorocznych warsztatów. Wśród zrealizowanych tytułów są m.in. „Sonata Belzebuba”, „Kopciuszek” czy „Królowa Śniegu” w reż. Tomasza Podsiadłego oraz „Umowa o arcydzieło” i „Superświetnie” w reż. Magdaleny Bochan-Jachimek.