Teatroteka „Cukier Stanik”

TEATR / FILM

Ekranizacje współczesnej dramaturgii polskiej od 2013 roku produkowane przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Dotychczas powstało 50 realizacji teatralnych twórców młodego i średniego pokolenia, z udziałem plejady polskich aktorów (m.in Agaty Kuleszy, Izy Kuny, Marii Maj, Krzysztofa Globisza, Piotra Głowackiego, Dawida Ogrodnika, Krzysztofa Stroińskiego). Artystyczny i edukacyjny charakter projektów jest doceniany i nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach. 

25.02.2020, WTOREK, GODZ. 19 – „CUKIER STANIK”

Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserką Agatą Puszcz.

Tytułowy „Cukier Stanik” to nazwa rodzinnej pracowni gorseciarskiej. Do Dawida Cukiera po ręcznie robione staniki przez wiele lat w PRL przychodziły zarówno żony towarzyszy, jak i gwiazdy estrady. Ale dziś w warsztacie na Lesznie brak klientek, bo wszystkie wolą tanie, choć tandetne wyroby chińskie. Starzejący się mistrz krawiecki i jego siostra, właściciele pracowni gorseciarskiej „Cukier Stanik” dywersyjnymi metodami podejmują walkę z konkurencją chińskich biustonoszy. „Don Kiszoci młodego kapitalizmu” zetrą się z Supermarketem reprezentowanym przez szefową ochrony – Babę Kapo.

Sztuka Zyty Rudzkiej to zabawna, ciepła i nostalgiczna opowieść o ludziach, którzy rzucają wyzwanie światu tandety i tanich, bo tanio produkowanych, produktów. Pracownia staników Dawida Cukiera to, w dobie tanich produktów sprowadzanych z Azji, wydawałoby się – przeżytek. Jednak ludzie, którzy z różnych powodów postanawiają wesprzeć starego rzemieślnika, potrafią stworzyć autentyczną wspólnotę, która walczy o zachowanie starego, zapomnianego świata.

ZYTA RUDZKA – AUTORKA TEKSTU

Zyta Rudzka dramatopisarka, pisarka, scenarzystka słuchowisk oraz filmów o sztuce, z wykształcenia psycholożka. Autorka wielu nagradzanych dramatów: Cukier Stanik, Fastryga, Eskimos w podróży służbowej, Ten się śmieje, kto ma zęby,Nawigacja nocą, opublikowanych w książce Zimny bufet. Laureatka wielu nagród literackich w tym Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, Europejskiej Nagrody Radia Deutsche Welle, Nagrody im. Jarosława Iwaszkiewicza oraz Nagrody im. Stanisława Piętaka. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki.Jej twórczość tłumaczono na język niemiecki, rosyjski, chorwacki, japoński, włoski, czeski i francuski. Mieszka na warszawskich Bielanach.

AGATA PUSZCZ – REŻYSERKA

Agata Puszcz (ur. 1986 w Lublinie) – w latach 2005-2010 studiowała na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Ważniejsze spektakle teatralne:

• Cukier Stanik Z. Rudzkiej ( Teatr TV, premiera 2014);
• Przez długi czas kładłem się spać wcześnie ( Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, premiera: kwiecień 2013);
• Freddie reż. Irmina Kant (Teatr Studio w Warszawie, premiera: maj 2012);
• Born to die (33. PPAnurt Off, 2012);
• Pułapka T. Różewicza (Teatr Studio w Warszawie, Studio in Progress, 2011);
• Gwiazda/ Koniec półświni H. Kajzara (Teatr Miejski w Gdyni, Festiwal R@port, 2009).

Jako reżyserka filmowa zadebiutowała serialem Akademia realizowanym dla TVP Kultura (2010): odcinek 1 Wszystko co chcielibyście wiedzieć o reżyserii, ale baliście się zapytać i odcinek 5 Babel. Absolwentka kursu fabularnego Studio Prób w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2010 – 2011).

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156