Pan Tadeusz

TEATR

„O wiosno! kto cię widział wtenczas w naszym kraju,
Pamiętna wiosno wojny, wiosno urodzaju!” A. Mickiewicz

Wraz z nadejściem wiosny, pełni nadziei na przyszłość, przeniesiemy się do Soplicowa, gdzie każdy może odnaleźć swoją upragnioną sielankę.

Po miesiącach zamknięcia i bez dostępu do sztuki scenicznej, grupa warsztatowa Bałtycki Teatr Różnorodności, prezentuje interpretację epopei narodowej „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. To opowieść o Polsce, przyjaźni i miłości, w mniej klasycznym wydaniu. Więcej tu z Hanuszkiewicza, niż z Wajdy. Więcej z teatru formy niż z teatru naturalistycznego. Spektakl powstał we współpracy ze Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni, której uczniowie odpowiedzialni są  za warstwę muzyczną przedstawienia.

– Zdając sobie sprawę, że przeniesienie „Pana Tadeusza” na scenę w całości, tak jak napisał go Mickiewicz, jest praktycznie niemożliwe, oddaję Wam, Szanowni Widzowie, pewien skrót epopei narodowej – mówi Tomasz Podsiadły, reżyser spektaklu. – Dużo w nim naszej polskości ze wszelkimi jej odcieniami, sporo żartu i dystansu, trochę prowokacji. Proszę nie traktować spektaklu dosłownie. Niech skłoni do przemyśleń o nas, urodzonych w środku Europy. 

Punktem wyjścia i inspiracji w reżyserii był spektakl „Pan Tadeusz” Adama Hanuszkiewicza z 1991 roku, który odbił się głośnym echem w Trójmieście. Kto pamięta tamto ważne przedstawienie, znajdzie wiele odniesień i nawiązań w realizacji Bałtyckiego Teatru Różnorodności.

Na scenie wystąpi niemal dwudziestu aktorów-warsztatowiczów. Usłyszycie Państwo muzykę, wykonywaną w dużej mierze na żywo przez uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego w Gdyni.

Bałtycki Teatr Różnorodności (dawniej Scena 138) od ponad 10 lat tworzy spektakle dramatyczne, muzyczne, komedie oraz przedstawienia dla dzieci, które uzupełniają ofertę kulturalną Gdyni, jednocześnie przygotowując przyszłych aktorów do egzaminów eksternistycznych i na uczelnie aktorskie. 

WIDEO GDYNIA.PL
Recenzje i doniesienia medialne

W spektaklu widać ogromne zaangażowanie zespołu aktorów-amatorów i solidne przygotowanie całości. (…) nie mamy wątpliwości, że grają z pasją i miłością do teatru. Dzięki temu otrzymujemy nie tylko ciekawe wariacje na temat „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, ale duży zastrzyk pozytywnej energii.

– Gazeta Świętojańska

„Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza znają wszyscy, więc presja na twórcach jest spora. Tym większe uznanie budzi porwanie się na wystawienie epopei narodowej przez uzdolnionych amatorów spod szyldu Bałtycki Teatr Różnorodności. Premiera odbyła się w Konsulacie Kultury 24 czerwca. Ich spektakl jest bardzo mocnym skrótem, który traktować należy raczej jako wariację na temat dzieła Mickiewicza niż jego wierną adaptację

– Trojmiasto.pl

Wystawiony przez Bałtycki Teatr Różnorodności w Gdyńskim Centrum Kultury „Pan Tadeusz” to dwugodzinna komedia. W adaptacji nie ma przesadnie długich patriotycznych rozmów, sceny zbiorowe zostały usunięte (bitwa z Moskalami, czy grzybobranie), a sceny łowów czy przywołanie postaci kawiarki funkcjonują jako przerywniki w wątkach romansowych

– Nowa Siła Krytyczna

– Będzie przekornie – momentami bardzo poważnie, tam, gdzie jest to konieczne, ale też śmiesznie, zaczepnie i prowokacyjnie. Na pewno to nie będzie spektakl lekturowy, jak mogłoby się nam wydawać. Wydaje mi się, że widz, który będzie oglądał to przedstawienie, powinien znać „Pana Tadeusza” – przynajmniej mniej więcej, żeby wyrobić sobie zdanie na temat tego, co widzi na scenie. Będę się starać prowokować widza – mówi Tomasz Podsiadły.

– Gdynia.pl

„Pan Tadeusz” w Konsulacie Kultury w Gdyni. Nowy spektakl Bałtyckiego Teatru Różnorodności [POSŁUCHAJ]

– Radio Gdańsk

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156