SISU – Stories / Ideas / Stand Ups

KONFERENCJA

Latająca Szkoła zaprasza kolejny raz na autorski event inspirowany luźno formatem TEDx. Ciekawe opowieści, świeże idee i śmichy-chichy. Po fińsku „sisu” to hart ducha, ale nazwa SISU pochodzi od Stories. Ideas. Stand Ups.

Scena i ośmioro prelegentów na scenie. Będzie mowa o sprawach ważnych i mniej ważnych, w sposób, który otwiera nowe połączenia, przeciera ścieżki, buduje mosty. Opowieści popłyną z brzucha i będą pełne odwagi połączonej z polotem. Oczekujcie okazji do śmiechu, do głębszej refleksji i wielu poruszeń.Podczas wieczoru publiczność będą miała możliwość brania udziału w zagadkach i wygrania niecodziennych, a częściowo cennych nagród ufundowanych przez zaprzyjaźnione osoby.

Wieczór poprowadzą Agata Dutkowska oraz Arek Brzęczek.

Wystąpią:
Freya Flame | “Nie jestem striptizerką! Nie jestem tancerką! Robię burleskę!”

Paulina Cirocka od 2021 roku performerka burleski występująca pod pseudonimem Freya Flame. W burlesce najbardziej pociąga ją możliwość wcielania się w różne role. Swoimi występami opowiada historie, które na kilka minut przenoszą widzów do innych rzeczywistości. Produkuje własne show w Gdańsku, występuje także w innych miastach w Polsce. Burleska, mimo obecności w naszym kraju od kilkunastu lat, wciąż jest mało znana, a często wręcz kontrowersyjna i kojarzona z tanią erotyką. Podczas SISU Paulina, a właściwie Freya, chciałaby wyprowadzić słuchaczy z tego błędnego przekonania.

Justyna Sudzik | “Jak do tego doszło, że codziennie przez ponad trzy lata wysyłam w świat Myśli Przytulne?”

Nauczycielka etyki i filozofii, na co dzień pracuje w Gdyńskiej Szkole Społecznej. Niestrudzona społeczniczka, znana w gdyńskich kręgach ze swoich charytatywnych, twórczych działań. Założycielka Fundacji Przytulny Domek. Codziennie od 8 kwietnia 2020 prowadzi na fanpage’u fundacji krótkie, wspierające transmisje, które mają na celu podnosić na duchu, zapraszać do zatrzymania się i do refleksji nad tym, co ważne. Zafascynowana życiem i myślą Janusza Korczaka. Fanka sauny i morsowania.

Kamil Czubak | “Czym jest kultura saunowania, gdzie jej szukać i dlaczego nie w Finlandii?”

Posiada tytuł saunamistrza i od ponad pięciu lat prowadzi saunowe seanse oraz edukuje w zakresie zasad poprawnego saunowania. W młodych latach prowadził “intensywny” tryb życia, a następnie doświadczył tego jak bardzo sauna oczyszcza ciało i ducha. Mimo, iż nie wierzący, sauna jest jego największą świętością. Zależy mu na tym, żeby ludzie przestali kojarzyć sauny tylko z małymi saunami hotelowymi (określanymi w żargonie saunowym “smażalniami gaci”) oraz zaczęli praktykować sztukę saunowania. Jest też zapalonym akwarystą i miłośnikiem psów rasy pomeranian.

Maurycy Śmierzchalski | „Śmierzchalscy: Hipolit, Maurycy, Mateusz – 3
pokolenia facetów z Gdyni w sztuki różne zamieszanych”.


Wielokrotnie nagradzany gdyński artysta fotograf o międzynarodowej renomie. Członek artystycznego klanu Śmierzchalskich – syn Hipolita (artysty fotografa pracującego na statku Stefan Batory i w Teatrze Muzycznym, mistrza Polski w lekkoatletyce, muzyka i malarza), ojciec Mateusza, muzyka znanego z formacji takich jak Blindead i Behemoth. Charyzmatyczny człowiek renesansu, który aktualnie spełnia się jako wykładowca we własnej szkole fotografii Frames Studium.

Przemek Szymański | Obywatel MC | Witaj w domu!

Jeden z prekursorów kultury hip-hop w Polsce, na scenie obecny od 1994 roku. Wydał cztery solowe płyty, a ostatni z albumów stał się podstawą ogólnopolskiego projektu „Witaj w Domu”, który łączy świat kultury, edukacji i profilaktyki z kampanią na rzecz wzmacniania poczucia własnej wartości. Poza pracą z młodzieżą realizuje się również jako trener dorosłych w ramach autorskiego kursu Dzikie Ciało x Piękny Umysł. Był promotorem wydarzeń sportowych, między innymi Mistrzostw Świata Freestyle Motocross. Ma za sobą również przygodę ze sportem gdzie jako zawodnik zawodnik Motocross zdobył Puchar Polski Cross Country za Sezon 2010, stawał również na podium mistrzostw polski. Prywatnie – ojciec trzech córek.

Magdalena Szałkowska | “Nowy Jork to stan umysłu”

Gdynianka z urodzenia, nowojorczanka z wyboru. Spełniła marzenie, które podzielają miliony osób na całym świecie i przeprowadziła się do Nowego Jorku, w którym spędziła prawie 10 lat. Następnie wróciła do Gdyni, bo nie wyobrażała sobie życia bez koncertów polskich artystów alternatywnych. Związana od lat z niezależną sceną muzyczną, była menadżerką zespołów takich jak Pustki i Pink Freud. W Nowym Jorku pracowała jako dziennikarka i koordynatorka Nowojorskiego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Aktualnie uczy obcokrajowców języka polskiego i zaraża miłością do polskiej kultury i sztuki.

Piotr Trusiewicz | “Po czym poznać, że to dobra gra?”

Dyrektor wydawniczy w firmie ALEXANDER wydającej gry planszowej i zabawki edukacyjne. Wcześniej aktywny przez 20 lat w branży wydawniczej jako autor i dziennikarz, redaktor naczelny oraz wydawca prasy i publikacji naukowych. Za serię zestawów kreatywnych Origami 3D otrzymał nominację do “światowej zabawki roku” na targach Spielwarenmesse w Norymberdze, a za autorską markę “niby prostych” gier PINK FROG, tytuł “imprezowej gry roku 2023” w Polsce. Od 10 lat kolekcjoner kapsli od różnych piw, w przytłaczającej większości osobiście spożytych.

Madu Ertu | “Kolektywny stres kontra dotyk i aktywna nadzieja”

Aktualnie można ją znaleźć w sieci jako Madu Masuje. Prowadziła biznes związany z roślinami i edukacją roślinną jeszcze przed wielkim boomem na rośliny doniczkowe. W ramach “Roślin pokojowo nastawionych” otulała zielenią ludzi miast, wprowadzała rośliny do biur, prowadziła warsztaty z lasów w szkle i kursy online, które zmieniały zabójczynie i zabójców roślin w czułe opiekunki i opiekunów. W 2020 roku poleciała (trzymając się wszystkich wytycznych pandemicznych) na Islandię uczyć się sztuki hawajskiego masażu lomi lomi nui i … przepadła. Masaż lomi stał się jej ścieżką życiową i zawodową. Uważa, że dotyk jest najprostszym i najbardziej dostępnym sposobem na regenerację, czyli czymś, co jest nam wszystkim aktualnie niezwykle potrzebne.

Wydarzenie dla uczestników 16+

Bilety: 44 zł

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156