Przewodnik kolekcjonowania sztuki najnowszej

LITERATURA

Zapraszamy na spotkanie w Konsulacie Kultury z Piotrem Bazylko, współautorem kultowego „Przewodnika kolekcjonowania sztuki najnowszej 2”.

Publikacja ma zachęcić do kolekcjonowania sztuki najnowszej i pokazać, że nie jest to takie trudne, a na pewno jest fascynujące. Przewodnik w znakomitej większości opiera się na naszych osobistych doświadczeniach. Nie jest to książka napisana przez stojących z boku obserwatorów polskiego czy międzynarodowego rynku sztuki, ale przez osoby, które od prawie dwóch dekad współtworzą go i na nim działają – piszą Piotr Bazylko i Krzysztof Masiewicz we wstępie „Przewodnika kolekcjonowania sztuki najnowszej 2”.

Równo 11 lat po ukazaniu się kultowego dziś „Przewodnik kolekcjonera sztuki najnowszej” Piotra Bazylko i Krzysztofa Masiewicza, pod koniec 2019 roku ukazała się nowa wersja tej książki. „Przewodnik kolekcjonowania sztuki najnowszej 2” zmienił jednak nazwę, by podkreślić zmiany, które zaszły w środowisku artystycznym, gdyż zarówno w Polsce, jak i na świecie jest wielu kolekcjonerów, ale również i kolekcjonerek sztuki najnowszej.

Piotr Bazylko i Krzysztof Masiewicz aktywnie kolekcjonują sztukę najnowszą od blisko 20 lat. Od wielu lat propagują również kolekcjonowanie sztuki najnowszej. Najpierw, od 2006 roku, jako autorzy bloga ArtBazaar, a później jako autorzy książek o sztuce i kolekcjonowaniu sztuki.

Żyjemy w naprawdę ciekawych czasach. Nasze pokolenie – być może jako jedno z pierwszych – ma niebywałą szansę, aby za pomocą wielu indywidualnych kolekcji pokazać następnym pokoleniom sztukę, która nam towarzyszy i która nas inspiruje – piszą autorzy „Przewodnika kolekcjonowania sztuki najnowszej 2”.

W napisanej na nowo wersji Przewodnika obok mocno rozszerzonej i zaktualizowanej części poradnikowej na temat kolekcjonowania sztuki najnowszej autorzy przygotowali również nowe rozdziały poświęcone między innymi: inwestowaniu na rynku sztuki najnowszej i współczesnej (rozdział: „Kolekcjonowanie czy inwestowanie?”); ciekawym wydarzeniom w świecie sztuki oraz na światowym rynku sztuki (rozdział: „Rok kolekcjonerki i kolekcjonera”); najważniejszym polskim kolekcjom publicznym, korporacyjnym i prywatnym a także najciekawszym polskim dziełom sztuki powstałym w XXI wieku oraz opiniom o rynku sztuki w Polsce i na świecie.

Ta bogato ilustrowana książka powinna znaleźć się na półce każdej kolekcjonerki i kolekcjonera sztuki najnowszej. Ale również na półkach osób, które dopiero planują zakupy dzieł sztuki. Autorzy bowiem w sposób przystępny i ciekawy przygotowują nowe adeptki i nowych adeptów kolekcjonowania sztuki najnowszej do postawienia pierwszych kroków na tym polu. Jednocześnie jednak unikają zdecydowanych sądów i szanują własną drogę każdej kolekcjonerki i każdego kolekcjonera do stworzenia własnych kanonów.

W naszym przewodniku znajdziecie listę dziesiątek książek, które dobrze jest przeczytać, katalogów, które warto kupić, wystaw, które wypadałoby zobaczyć. Ale pamiętajcie – to tylko nasza propozycja. To Wy musicie znaleźć swoją własną drogę do swojej kolekcji. Czasami będzie to kolekcja składająca się z pięciu grafik, a czasami z kilkuset prac: malarstwa, rzeźby czy wideo. Ta książka jest dla jednych i drugich. Nie jest to podręcznik, ale właśnie przewodnik. Tylko Wy wiecie, dokąd Was poprowadzi – piszą Piotr Bazylko i Krzysztof Masiewicz.

Fundacja Sztuki Polskiej ING oraz Bęc Zmiana, Warszawa 2019/2020

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156