Posłuchajmy razem

TEATR

Wojciech Fułek zaprasza na cykl spotkań przy kawiarnianym stoliku

„Posłuchajmy razem” to cykl cotygodniowych spotkań w kawiarni Konsulatu Kultury, podczas którego prezentowane będą m.in. jego słuchowiska radiowe, zrealizowane przez Teatr Polskiego Radia oraz Radio Gdańsk. Gospodarz zajrzy też do archiwum radiowego, żeby przypomnieć uczestnikom spotkań inne ciekawe inscenizacje teatralne.

LUTY
3 lutego 2020, godz. 19 – „MOJŻESZ – REMIX”

SCENA TEATRALNA TRÓJKI
Gospodyni: Barbara Marcinik, III Program PR

Autor: Tomasz Man
Reżyseria: Tomasz Man
Realizacja: Andrzej Brzoska
Muzyka: Marek Otwinowski

Obsada: Andrzej Chyra, Mirosław Zbrojewicz

Autor podejmuje próbę „przepisania” Biblii, stosując popkulturowy filtr do postaci  Mojżesza. Autor i reżyser premierowego słuchowiska wystawia naszą wrażliwość na próbę. Wykonuje on bowiem radykalny gest, próbując zburzyć stereotyp. Mojżesz – „ojciec-założyciel” religii monoteistycznej, prorok, który wyprowadził swój lud z ziemi egipskiej, przeżył podobno 120 lat, to jemu Pan powierzył najważniejsze wskazówki dla człowieka, jak ma postępować, by osiągnąć pełnię. Mojżesz, przy tym był, niespodzianka, człowiekiem. Tomasz Man spotyka Mojżesza z jego bratem – Aaronem. Przebiega wraz z nimi trzy etapy życia braci. Obaj, naturalnie, już od dawna nie żyją, zatem Man widzi ich w perspektywie kronikarskiego skrótu.

Ci, których nie zniechęci na początku konwencja i język przyjęte/wybrane przez Tomasza Mana, mają szansę oczyszczająco zrewidować stereotyp.

10 lutego 2020, godz. 19 –„CYRK ODJECHAŁ, LWY ZOSTAŁY”

TEATR POLSKIEGO RADIA – Nagroda Prix Italia 1996

Autor: Andrzej Mularczyk
Reżyseria: Janusz Kukuła

Obsada: Jerzy Bończak (dezerter Misz-Grisza), Ewa Domańska (Jasna), Wiesław Drzewicz (Zając), Krzysztof Kowalewski (Gabriel), Krystyna Królówna (Inter-City), Marian Opania (Polepa)

Rozmowy o wolności w scenerii postsowieckiej bazy wojskowej. Słuchowisko Andrzeja Mularczyka w reżyserii Janusza Kukuły zdobyło w 1996 roku międzynarodową nagrodę Prix Italia.

Auto popsuło się w najmniej odpowiednim momencie – w nocy, na poradzieckim poligonie. Wokół druty kolczaste i hulający wiatr. Jasna i Gabriel są przestraszeni. Przyjechali tu, bo mężczyzna, telewizyjny apostoł polskiej transformacji, chce zamienić dawny wojskowy teren w „oazę wolności”, w której zamieszkają repatrianci z Kazachstanu. Gdzie się podziać? Na horyzoncie majaczą światła. Nieopodal wegetuje ukrywająca się przed światem grupka: dezerter z „bratniej” armii, podejrzany biznesman, emerytowana burdel-mama. Są i lwy, pozostałość po cyrku. Drapieżniki krążą po okolicy.

17 lutego 2020, godz. 19 – „WALIZKA”

TEATR POLSKIEGO RADIA – Laureaci Festiwalu Dwa Teatry

Autorka: Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Reżyseria: Julia Wernio
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Obsada: Ignacy Gogolewski, Adam Ferency, Julia Kijowska, Monika Krzywkowska, Piotr Machalica, Miłogost Reczek

Grand Prix Festiwalu Dwa teatry’2010

Akcja słuchowiska rozgrywa się współcześnie, ale główny węzeł dramaturgiczny dotyczy odniesień do bolesnej przeszłości – do czasów wojny i holokaustu. Słuchowisko  stanowi plon konkursu zorganizowanego przez Polskie Radio i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS w 2007 r. Walizka” to nie jest sztuka o zabijaniu. To jest sztuka o uzdrawianiu. Wszystko, co kryje bagaż naszych niechcianych wspomnień, istnieje i żyje, czy tego chcemy czy nie. Możemy nigdy swojej walizki nie otworzyć i żyć w wiecznej połowiczności i niepełności.

Ta historia dotyczy pojedynczego człowieka, który odcina się od części siebie, choć jest to część jego własnej tożsamości. Ta historia może też dotyczyć obszaru pamięci społecznej – nie chcemy okrywać prawdy, otwierać walizki pełnej bolesnych wspomnień. Sztuka „Walizka” jest o wierze w uzdrawiającą moc prawdy.

24 lutego 2020, godz. 19 –„GABINET POWTÓRZEŃ”

SCENA TEATRALNA TRÓJKI
Gospodyni: Barbara Marcinik

Autorka:  Ewa Szumańska
Reżyseria: Adam Nalepa

Obsada: Dorota Landowska, Marcin Troński, Andrzej Mastalerz oraz Marcin Hycnar i Szymon Piotr Warsza

Słuchowisko zrealizowane na żywo  z udziałem publiczności podczas Festiwalu Dwa Teatry – 2018

To remake Teatrzyku Zielone Oko z 1977 roku, czyli – zaprezentowany  w formule „live” podczas  Festiwalu Dwa Teatry tekst Ewy Szumańskiej (znanej ze słynnego „Pamiętnika młodej lekarki”) w reżyserii Adama Nalepy i z gwiazdorską obsadą oraz  muzyką (improwizowaną na żywo) Włodka Pawlika. Za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska. Nagranie zostało zrealizowano w Sopocie, w Dworku Sierakowskich – siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Sopotu – podczas Festiwalu Dwa Teatry 2018.

MARZEC
2 marca 2020, godz. 19 – „ZWIERZĘCA ZAJADŁOŚĆ”

SCENA TEATRALNA TRÓJKI 
Gospodyni: Barbara Marcinik

Autor: Stanisław Barańczak
Reżyseria: Tomasz Man

Obsada: Joanna Kulig, Wiktoria Gorodeckaja, Bartosz Porczyk, Kamil Dominiak

Zwierzęca zajadłość Stanisława Barańczaka to pierwszy musical powstały na „Scenie teatralnej Trójki”.

Jak przyznaje Baszka Marcinik, powstanie musicalu było wspólnym pomysłem. – Postanowiliśmy zrealizować coś, czego jeszcze nie było w Teatrze Polskiego Radia. Coś zaskakującego i zabawnego, a co nie jest komedią. Stanisław Barańczak – poeta, tłumacz – słynął z oszalałej wyobraźni i słowotwórczej inwencji. Pisał przezabawne krótkie teksty w cyklach „Zwierzęca zajadłość”, „Zupełne zezwierzęcenie”, „Biografioły” i „Geografioły”. Na postawie „Zwierzęcej zajadłości” powstał pierwszy w historii STT musical, czyli rzecz od początku do końca zaśpiewana.. W przedstawieniu śpiewali i grali także Sambor Dudziński i reżyser. – To był rodzaj performansu – dodaje Tomasz Man. 

9 marca 2020, godz. 19 – „JESZCZE SIĘ SPOTKAMY MŁODSI”

TEATR POLSKIEGO RADIA – Laureaci Festiwalu Dwa Teatry

Autor: Krzysztof Czeczot
Reżyseria: Krzysztof Czeczot
Realizacja akustyczna: Marcin Bors
Muzyka: Stanisław Soyka

Obsada:  Marcin Dziędziel, Robert Więckiewicz, Małgorzata Socha, Maria Maj, Maja Hirsch, Wojciech Brzeziński, Grzegorz Falkowski

Przypadkowa śmierć Matki doprowadza do rozpadu szczęśliwej rodziny. Syn, tułając się po świecie, wyrusza w długą drogę w głąb siebie, próbując uciszyć poczucie winy. Ojciec ucieka w alkohol, próbując stłumić ból po śmierci żony. Ich drogi spotkają się dopiero w Niebie. Tu właśnie spróbują sobie wszystko wyjaśnić, poukładać, spróbują się znowu spotkać.

Przez ponad 40 minut słuchowiska będziemy podróżowali przez człowieka, przez jego samotność, lęk, ułomność, by w końcu doznać oczyszczenia. W ciągu tej swoistej Drogi Krzyżowej spotkamy Weronikę, która nie będzie ocierała łez, Szymona, który będzie zbyt młody, by pomóc nieść Krzyż, Matkę, która nie będzie płakała na Golgocie i Chrystusa, który nie będzie chciał cierpieć za ludzkość.

16 MARCA 2020, GODZ. 19 – „NIKOS Z CHOJNOWA”

SCENA TEATRALNA TRÓJKI
Gospodyni: Barbara Marcinik

Autor: Szymon Bogacz
Reżyseria: Artur Tyszkiewicz
Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska
Muzyka: Jacek Grudzień, Michał Kwiatkowski

Obsada: Iza Bukowska, Bartłomiej Nowosielski, Marta Wągrocka, Jacek Kopczyński, Michał Podsiadło, Włodzimierz Press, Jan Marczewski

Program Trzeci zaprosił piszących do współtworzenia repertuaru Sceny Teatralnej Trójki, rozpisując konkurs na sztukę radiową, pod hasłem „Nasłuchiwanie. Niepodległość”, którego autorem był profesor Jacek Kopciński.

Słuchowisko „Nikos z Chojnowa” powstało na podstawie tekstu, który został uhonorowany jedną z konkursowych nagród. Jego autorem jest Szymon Bogacz – muzyk, autor kilkunastu dramatów („W imię ojca i syna”, „Zakład doświadczalny Solidarność”, „Allegro moderato”). To m.in. dwukrotny finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jego sztuki trafiły do repertuarów polskich teatrów, a jedna z nich zrealizowana została w Teatrze PR dla STT („Karskiego historia nieprawdziwa”).

„Nikos z Chojnowa”, nagrodzona przez jury konkursu, sztuka Szymona Bogacza, opowiada historię „polskiego Greka”, a precyzyjnie to on próbuje opowiedzieć nam swoją historię, co – jak okazuje się – nie jest łatwe. Gościnność nasza ma bowiem różne stopnie natężenia.

23 marca 2020, godz. 19 – „SAMOSIERRA”

TEATR POLSKIEGO RADIA – Laureaci Festiwalu Dwa Teatry

Autor: Paweł Sztarbowski
Reżyseria:  Paweł Łysak
Realizacja akustyczna: Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn

Obsada: Arkadiusz Jakubik (Napoleon), Marian Jaskulski (Generał Montbrun), Małgorzata Witkowska (Matka I), Marta Nieradkiewicz (Matka II), Roland Nowak (Szpotański), Michał Czachor (Krzyżanowski), Piotr Żurawski (Kozietulski), Jakub Ulewicz (Sokołowski), Karolina Adamczyk (Matka III), Artur Krajewski (Dziewanowski), Magdalena Łaska (Żona)

Autorskie słuchowisko Pawła Sztarbowskiego to próba rozprawienia się z romantycznym paradygmatem Polaka gotowego do walki „za wolność naszą i waszą”. Autor odwołuje się do historycznej szarży polskich szwoleżerów, którzy zdobyli przełęcz Somosierra, otwierając Napoleonowi drogę do Madrytu. Ta krwawa batalia skonfrontowana jest z głosami kobiet – „matek i żon bohaterów z Somosierry”, które jako jedyne podają w wątpliwość sens tej walki. Słuchowisko w ironiczny sposób krytykuje egzaltowane bohaterstwo Polaków, wszystkich „męczenników sprawy polskiej”.

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156