Noc Muzeów – wydarzenie specjalne | YMCA

NOC MUZEÓW

W ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Konsulacie Kultury odbędzie się jedno wydarzenie specjalne poza naszą siedzibą.

Mirek Studniak, dobry duch YMCA Gdynia, który troszczy się tym wyjątkowym zabytkiem, zabierze Was 14 maja o godzinie 21:00 na nocny spacer zakamarkami tego unikatowego budynku.

Opowie o termicznych luksferach i odrestaurowanych drzwiach z charakterystycznymi okrągłymi elementami. Być może wejdziecie także na dach, by podziwiać świetny mural Warasa, któy powstał w ramach festiwalu Traffic Design.

O budynku:

Powstał on niedługo po zakończeniu II wojny, na gruntach zakupionych jeszcze w latach 30-tych przez międzynarodową organizację YMCA. Także sama realizacja projektu (okres budowy 1948-1951), którego  autorami byli architekci z Warszawy Stefan Koziński i Bohdan Damięcki, była możliwa dzięki pomocy organizacji amerykańskiej i kanadyjskiej. 

Obiekt zwraca uwagę ceglaną fasadą (raczej typową dla ówczesnych budynków YMCA na świecie), szeregiem okrągłych okien typu bulaj oraz śmiałym zastosowaniem luksfer do strony ulicy Żeromskiego.

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156