Debata w Konsulacie „Wojna o pokój”

DEBATA

Współczesne społeczeństwa żyją w przeświadczeniu, że wielkie wojny są już przeszłością i nie powrócą.

Natomiast na świecie toczy się aktualnie kilkadziesiąt wojen i jeszcze więcej konfliktów zbrojnych. Niepokoje społeczne, które zdecydowanie trawią Europę nie są przekładane na realne zagrożenie. Czy zatem pozostajemy bezpieczni, bezradni czy po prostu zbyt naiwni?

Debata Wojna o pokój ma być przyczynkiem do refleksji nad źródłami wojen oraz możliwościami ich unikania.

Moderator

Bogusław Chrabota – dziennikarz, pisarz, obecnie również redaktor naczelny Rzeczpospolitej, urodził się i wykształcił w Krakowie. Przed rokiem 1989 pisał głównie do prasy podziemnej i emigracyjnej, a debiutował w Tygodniku Powszechnym jako poeta. Autor powieści „Psy Egiptu”, „Świnia z twarzą Stalina”, a także autor licznych reportaży publikowanych w Newsweeku, Wprost i Rzeczpospolitej.

Goście

prof. Roger Moorhouse – zadebiutował książką pt: „Polowanie na Hitlera”, która stała bestsellerem przetłumaczonym na wiele języków: niemiecki, hiszpański, włoski, japoński, polski. Badania zawodowego historyka poświęcone szeregowi planowanych i podjętych zamachów na życie przywódcy III Rzeszy są napisane żywym, pełnym werwy językiem co natychmiast zachwyciło czytelników i zwróciło uwagę krytyki.

„Stolica Hitlera” to drugi tytuł , który wyszedł spod pióra absolwenta School of Slavonic and East European Studies na University of London. O tytule rozpisywały się między innymi: American Spectator Magazine, Daily Telegraph czy prestiżowy Financial Times nie szczędząc historykowi – już za sam pomysł – najwyższych słów uznania.

Wojciech Jagielski – dziennikarz, reporter, pisarz, współpracujący z PAP w latach 1986-91, Gazetą Wyborczą w latach 1991-2012, i ponownie PAP w latach 2012-2017. Obecnie związany z Tygodnikiem Powszechnym. Jako dziennikarz specjalizuje się w problematyce Afryki, Kaukazu, Azji Środkowej i Południowej. Laureat wielu nagród dziennikarskich i literackich.

Goran Simic – bośniacki poeta, eseista, autor opowiadań i dramatów, w tym „Sprinting from the Graveyard” (Oxford, 1997). Jest jednym z najwybitniejszych pisarzy byłej Jugosławii.

W 1995 roku, po oblężeniu Sarajewa, on i jego rodzina osiedliła się w Kanadzie. Jest laureatem nagrody Freedom to Write Award. „Immigrant Blues” był drugim tomem wierszy Simica w języku angielskim i pierwszym, który ukazał się w Kanadzie. Następnie ukazały się dwie książki: zbiór poezji „From Sarajewo With Sorrow” oraz „Yesterday’s People”.

W 2010 roku Simić opublikował jeszcze dwie książki: tomik poezji zatytułowany „Sunrise in the Eyes of the Snowman” (Biblioasis) i drugi zbiór opowiadania, „Looking for Tito” (Frog Hollow Press).

W 2006 roku Simić założył w Kanadzie Luna Publications oraz dołączył do Wydziału Sztuki i Nauki Uniwersytetu Guelph. W 2013 r. Simić powrócił do Sarajewa

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156