Bajka: wernisaż online

WYSTAWA

„Bajka” autorstwa Pauliny Hebdy składa się z 16 fotografii. To specyficzna opowieść o odrealnionej rzeczywistości. To pewnego rodzaju alegoria współczesnego świata, który poprzez rozwój techniczny ulega konsekwentnej degradacji.

Bohaterką „Bajki” jest kobieta o dziewczęcej urodzie, niezwykle piękna, nieskażona sztucznym i pozornie złudnym wizerunkiem współczesnego ideału. To jednostka zagubiona w otaczającej ją przestrzeni, pozbawiona poniekąd tożsamości, ulegająca transformacji, zniekształceniu. Bohaterka pojawia się w trzech sceneriach, które nie mają konkretnego umiejscowienia w czasie i przestrzeni.

Oglądając fotografie w kolejności zauważa się powtarzalność scenografii, aczkolwiek scenariusz ulega zmianom.

Fascynacja fotografią pojawiła się kiedy byłam nastolatką, dlatego też zdecydowałam się na edukację w tym kierunku. Ukończyłam Państwowe Liceum Sztuk Pięknych w Gdyni. Jestem również po studiach fotograficznych w ASP w Gdańsku i Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Fotografia jest dla mnie narzędziem, które umożliwia mi kreację nowej rzeczywistości. Jestem twórcą realizującym się w obrazie cyfrowym. W swoich realizacjach fotograficznych deformuję rzeczywistość, zniekształcam ją, tworze obiekty o nowym znaczeniu symbolicznym. Deformuję ciało ludzkie. Bardzo często stosuję fotomontaż komputerowy, aby uzyskać zamierzony efekt. Cielesność, ludzka egzystencja, skomplikowany świat uczuć – to są tematy, które poruszam w swoich realizacjach.

Chciałabym zaprezentować jeden z moich ulubionych projektów. Jest to „Bajka”, która składa się z 16 fotografii. Realizacja ta powstała w 2011. Jest to fotomontaż cyfrowy.

„Bajka” to specyficzna opowieść o odrealnionej rzeczywistości. To pewnego rodzaju alegoria współczesnego świata, który poprzez rozwój techniczny ulega konsekwentnej degradacji. Bohaterką „Bajki” jest kobieta o dziewczęcej urodzie, niezwykle piękna, nieskażona sztucznym i pozornie złudnym wizerunkiem współczesnego ideału.

To jednostka zagubiona w otaczającej ją przestrzeni, pozbawiona poniekąd tożsamości, ulegająca transformacji, zniekształceniu. Bohaterka pojawia się w trzech sceneriach, które nie mają konkretnego umiejscowienia w czasie i przestrzeni. Oglądając fotografie w kolejności zauważa się powtarzalność scenografii, aczkolwiek scenariusz ulega zmianom.

Wystawy i publikacje „Bajki: 2012 Październik – „10 AUKCJA FOTOGRAFII KOLEKCJONERSKIEJ”, wystawa zbiorowa, cykl „Bajka”, Warszawa; 2012 Kwiecień – I Nagroda CYBERFOTO 2012, cykl „Bajka”, Częstochowa; 2012 Marzec – „Bajka/Tale”, wystawa indywidualna, Galeria FF, Łódź

2009-2012 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi Wydział Operatorski, Specjalność Fotografia – tytuł magister

2004-2009 Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Wydział Grafiki, Specjalność Fotografia – tytuł licencjat

Ukończone w 2004 Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni, Specjalność Fotografia – tytuł plastyk 

WYSTAWY I PUBLIKACJE

2013 wernisaż wystawy zbiorowej 10 Aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej, cykl „Bajka”, Galeria DAB, Warszawa
2012 wystawa indywidualna, cykl „Bajka”, Galeria Forum Fotografii, Łódź
2012 I Nagroda Cyberfoto 2012, wystawa zbiorowa, cykl „Bajka”, Galeria ART-FOTO, Częstochowa
2011 udział w Festiwalu Nowej Sztuki „Labirynt”, cykl „Kolekcja”, Frankfurt nad Odra, Niemcy
2011 udział w wystawie pokonkursowej „Cyberfoto 2011”, Galeria ART-FOTO, Częstochowa
2011 udział w wystawie zbiorowej „Renaissance Photography”, cykl „Hybryda” Mall Gallery, Londyn
2010 udział w Festiwalu Nowej Sztuki „Labirynt”, cykl „Hybryda”, Galeria Okno, Słubice
2010 udział w aukcji dzieł sztuki na cele charytatywne zorganizowanej przez „Samsung Art Master”, cykl „Hybryda”, Fabryka Trzciny, Warszawa
2010 wystawa indywidualna, cykl „Hybryda”, Galeria ART-FOTO, Częstochowa 
2010 „Klatki ze snu”, wystawa zbiorowa, cykl „Hybryda”, Galeria ZPAF, Katowice
2010 „Expo Fotopolis”, wystawa zbiorowa, cykl „Hybryda”, Warszawa
2010 II Nagroda „Cyberfoto 2011”, udział w wystawie pokonkursowej, Częstochowa
2009 wystawa w salonie Mercedes-Benz Witman w Gdańsku, cykl „Mercedes-Benz”
2009 publikacja w „PKPzin” cyklu „Hybryda” oraz „Creation of Amber”
2004 „Galeria Bezdomna”, Melbourne
2004 „Galeria Bezdomna”, Świecie nad Wisłą 


Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156