Wszyscy Ukraińcy to superbohaterowie | wystawa

WYSTAWA

Konsulat Kultury zaprasza na wernisaż wystawy prac 9-letniej artystki z miasta Żytomierza, Marty Grycaniuk, który odbędzie się 25 lutego o godz. 17:00.

Dzieła młodej artystki z serii „Wszyscy Ukraińcy to superbohaterowie!” prezentowane były na wystawach w Ukrainie, a także Polsce, Bułgarii i Łotwie.

Prace ukazują silną postać kobiecą, Ukrainkę, dla której inspiracją były m.in. wolontariuszki, żołnierki, pracowniczki służb miejskich, płastunki, wiedźmy konotopskie, dziewczyny z obrony terytorialnej i ratowniczki.

Dla Marty superbohaterowie to ludzie, którzy bronią swojego kraju na miarę własnych możliwości. Prace są barwne i bogate w szczegóły. Szczególnie interesująca jest zawarta w nich symbolika, dzięki której możemy poznać obraz konfliktu wojennego oczami dziecka.Część obrazów dziewczynki zobaczyć na jej profilu na Instagramie @MartaHrytsaniuk.

Zapraszamy serdecznie na to międzykulturowe spotkanie przy kawie i herbacie!

25.02.2023 r., godz. 17:00 | wstęp wolny

ZAPRASZAMY

25 lutego, godz. 17:00
Konsulatu Kultury
ul. Jana z Kolna 25
wstęp wolny

Kilka słów o @MartaHrytsaniuk
Seria dzieł Marty zaczęła powstawać wiosną 2022 roku podczas ostrej fazy rosyjskiej inwazji na Ukrainę pod wpływem zasłyszanych wiadomości i opowieści o indywidualnym bohaterstwie zwykłych Ukraińców. Prace ukazują silną postać kobiecą, Ukrainkę, dla której inspiracją były m.in. wolontariuszki, żołnierki, pracowniczki służb miejskich, płastunki, wiedźmy konotopskie, dziewczyny z obrony terytorialnej i ratowniczki, jak również pani, która zniszczyła wrogi dron za pomocą słoika ogórków. Na obrazkach Marty superbohaterowie to ludzie, którzy bronią swojego kraju na miarę własnych możliwości. Pojawiają się na nich także zwierzęta, które pomagają walczyć  z wrogiem.

Elementy ilustracji z serii „Wszyscy Ukraińcy to superbohaterowie!” zostały wykorzystane przez znane ukraińskie wydawnictwa. Na ich podstawie stworzono również serię naklejek. Dochód z ich sprzedaży przekazywany jest miejskim wolontariuszom zajmującym się produkcją siatek maskujących dla wojska. We wrześniu 2022 r. Marta dołączyła do Charytatywnej Aukcji Sztuki pt. „Artystyczny bus dla Sił Zbrojnych”, której celem było zebranie środków na zakup samochodu dla wojskowych. W ramach tego wydarzenia sprzedała dwie swoje prace.

Dzieła Marty są barwne i bogate w szczegóły. Szczególnie interesująca jest zawarta w nich symbolika, dzięki której możemy poznać obraz konfliktu wojennego oczami dziecka, co znalazło uznanie nie tylko w Ukrainie, ale również poza jej granicami. Dziewczynka jest laureatką kilku nagród, m. in. zdobyła Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Artystycznego SOLOVIOV ART i uczestniczyła we wspólnej wystawie zwycięzców w Kijowie.

Latem odbyła się pierwsza indywidualna wystawa Marty w mieście Zwiahel w obwodzie żytomierskim w ramach Festiwalu Sztuki poświęconego Łesi Ukraince „Źródła Łesi”, podczas którego została jedną z trzech laureatek Nagrody Literacko-Artystycznej im. Oleny Pchilki. Obrazki dziewczynki brały również udział w wystawach organizowanych w Bułgarii, Łotwie i Polsce.


Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156