Więcej niż musical. Teatr Wojciecha Kościelniaka

Nagroda Artystyczna Prezydenta „Galion Gdyński” w kategorii Debiut Artystyczny dla Piotra Sobierskiego za książkę ”Więcej niż musical. Teatr Wojciecha Kościelniaka”.

Nominacja do Pomorskich Sztormów – nagród przyznawanych przez trójmiejski oddział Gazety Wyborczej dla Piotr Sobierskiego za książkę „Więcej niż musical. Teatr Wojciecha Kościelniaka” w kategorii Odkrycie roku w kulturze.


Książka prezentuje wszystkie dotychczasowe reżyserie Wojciecha Kościelniaka wraz z koncertami i spektaklami dyplomowymi przedstawiając kulisy powstania, anegdoty oraz fragmenty recenzji.

O współpracy z reżyserem opowiadają m.in. Leszek Możdżer, Hanna Śleszyńska, Przemysław Bluszcz, Natalia Grosiak, Justyna Steczkowska, a także studenci, aktorzy i najbliżsi współpracownicy, którzy przez ponad dwie dekady tworzyli z nim spektakle. Dodatkowym atutem książki są zdjęcia z najciekawszych przedstawień  Kościelniaka z najważniejszych scen muzycznych w kraju.

Wojciech Kościelniak to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów musicalowych. Choć realizował na scenie brodwayowskie hity jak „Hair”, „West Side Story” czy „Chicago”, zasłynął przede wszystkim jako specjalista od adaptacji wielkiej literatury na język współczesnego teatru muzycznego. Stworzył musicale z takich dzieł, jak: „Chłopi” W. Reymonta, „Lalka” B. Prusa, „Idiota” F. Dostojewskiego, „Sen nocy letniej” W. Szekspira, „Mistrz i Małgorzata” M. Bułhakowa, „Ziemia obiecana” W. Reymonta czy „Wiedźmin” A. Sapkowskiego. Reżyserował m. in. w Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni, Teatrze Capitol we Wrocławiu, Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrze Nowym im. T. Łomnickiego w Poznaniu czy warszawskich teatrach: Dramatycznym, Syrena i Ateneum. Jest także twórcą słynnych koncertów galowych i finałowych Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie również wykłada jako profesor na Akademii Sztuk Teatralnych. Przez lata wypracował autorski styl, choć cały czas lubi zaskakiwać widzów zmieniając formę, tematykę czy artystyczny kierunek. Wyrazisty, piekielnie wymagający, czasem wręcz bezkompromisowy.

Autorem książki jest Piotr Sobierski, trójmiejski recenzent i pasjonat teatru muzycznego. Publikował m. in. w „Gazecie Wyborczej”, kwartalniku „Bliza”, miesięczniku „Teatr”, a w programie II Polskiego Radia prowadzi audycję „Ten cały musical”. Na co dzień kierownik ds. organizacji imprez i promocji w Gdyńskim Centrum Kultury.

RECENZJE I DONIESIENIA MEDIALNE

Pragnę serdecznie polecić bogato ilustrowaną i przepięknie wydaną w 2018 roku przez Gdyńskie Centrum Kultury książkę Piotra Sobierskiego „Więcej niż musical. Teatr Wojciecha Kościelniaka” – z nadzieją, że kolejne spektakle tego utalentowanego reżysera staną się przyczynkiem do nowych i równie dociekliwych rozważań na temat rozwoju teatru musicalowego, w którym ostatnie przedstawienie Teatru Żydowskiego będzie miało swoje stałe miejsce.

– Teatr dla wszystkich

Galiony Gdyńskie trafiły do najlepszych!

– Gdynia.pl

W kategorii „Debiut artystyczny” kapituła uhonorowała Piotra Sobierskiego za książkę „Więcej niż musical. Teatr Wojciecha Kościelniaka” (w Teatrze Muzycznym w Gdyni wyreżyserował m.in. „Hair”, trans-operę „Sen Nocy Letniej” i „Chłopów”).

– Trojmiasto.pl

Galiony rozdane. Gdynia nagrodziła twórców kultury, dla których to „miasto jest pasją”

– Radio Gdańsk

Nominacja do Nagrody Artystycznej Prezydenta „Galiony Gdyńskie” w kategorii Debiut Artystyczny dla Piotra Sobierskiego za książkę ”Więcej niż musical. Teatr Wojciecha Kościelniaka”

– GDYNIA.PL

Autor publikacji wykonał tytaniczną pracę nie tylko zebrania informacji o spektaklach Kościelniaka, ale również ich interpretacji oraz prześledzenia jego drogi zawodowej

– WPROST

Trzeba przyznać, że Kościelniaka Pan nie lukruje, bo pisze też o jego wpadkach i upadkach. Ale oddaje mu Pan sprawiedliwość, że zrewolucjonizował polski musial

– Dziennik Bałtycki

To migoczący obrazami z nieistniejących już przedstawień i przeszłych zdarzeń portret artysty – perfekcjonisty, który angażuje w swoje wizje najzdolniejszych twórców, a na warsztat bierze najwybitniejsze dzieła literatury i teatru

– RADIO GDAŃSK

Autor książki, którą czyta się jednym tchem, wpadł na znakomity pomysł, żeby oddać w ręce czytelników wspomnienia, relacje, cytaty, rozmowy i zdjęcia ze spektakli Wojciecha Kościelniaka

– pik.wroclaw.pl

Ludzie, mamy w Polsce wielkiego reżysera, doceńcie to w końcu i przestańcie patrzeć na musical, jak na małego, nieco przygłupawego brata teatru dramatycznego – Piotr Sobierski

– Kurier Gdyński

Wojciech Kościelniak: „Hair” był wywrotowym wydarzeniem

– PR 2 Polskiego Radia

– Największą zaletą Kościelniaka jest jego szacunek do teatru, sceny i aktora. Szacunek i pokora, co w połączeniu z niebywałą wrażliwością oraz wyobraźnią i bezwzględnie inteligencją sprawia, że siedząc na widowni nie czuję aby ktoś mnie oszukiwał. Za to cenię go najbardziej. A po latach podróży po teatrach nie mam wątpliwości, że wciąż mamy niewielu takich twórców, a w musicalu to już prawdziwie osamotniony przykład prawdziwego artysty – mówi Piotr Sobierski

– Gazeta Wrocławska

– Wojciech Kościelniak przywrócił należny szacunek musicalowej scenie. Udowodnił, że teatr muzyczny może bawić, ale też skłaniać do refleksji – mówi Piotr Sobierski, autor książki „Więcej niż musical. Teatr Wojciecha Kościelniaka”.

– Gazeta Wyborcza

Dla fanów teatru muzycznego lektura obowiązkowa! Wojciech Kościelniak we wszystkich swych artystycznych odsłonach, plus zdjęcia urody wielkiej. Od „Hair” poprzez „Mistrza i Małgorzatę”, aż do „Wiedźmina”! Ale czy spektaklom w Capitolu do końca oddaje sprawiedliwość…?

– Radio Wrocław

– Trzydzieści lat kariery i dwadzieścia w zawodzie reżysera to może nie za wiele, ale daje już niezwykle imponujący indeks 70 realizacji. Niektóre z nich są znakomite, kilka bliskich ideału. To po prostu bardzo dobry teatr i na palcach jednej ręki wymienić można ewidentne porażki teatralne. Dlatego uważam, że pierwszy etap kariery Wojciecha Kościelniaka po prostu wypadało podsumować – mówi Piotr Sobierski

– Trojmiasto.pl

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156