MUZYKA / TANIEC
Wprowadzenie do tańca bluesowego – warsztaty solo i w parach
Zapisy poprzez formularz
W trakcie piątkowego koncertu zespołów muzyki afrykańskiej oraz bluesowej będą jednocześnie odbywały się potańcówka i jam session – taneczne i muzyczne 🙂 Dlatego aby umożliwić uczestnikom nie tylko wysłuchanie koncertu, ale również aktywny udział w potańcówkach, proponujemy lekcję tańców afrykańskich (w ramach biletu wstępu), a dodatkowo – warsztaty gry na djembe oraz warsztaty tańca bluesowego – w parach i solo.
CZYM JEST TANIEC BLUESOWY?
Taniec bluesowy lub tańce bluesowe to kultura wywodząca się z południa USA. Tańczyli je Afroamerykanie do muzyki ragowej, jazzowej i bluesowej. Powstał w społeczności niewolników pochodzących z obszarów Afryki Subsaharyjskiej, stąd posiada on wiele cech tańców afrykańskich, jednak w odróżnieniu od nich i w efekcie styku z kulturą europejską tańczony jest nie tylko w grupie, w kręgu, ale też w parach, czy solo.
Różne style i gatunki rozwinęły się nie tylko w różnych regionach USA wraz z migracją Afroamerykanów, ale też z Południa trafiły do miast Północy, w tym – nowojorskiego Harlemu lat 20-tych. Pojawiły się zatem cięższe odmiany chicagowskie (gitara elektryczna) oraz eleganckie, salonowe, nowojorskie, tańczone do big bandów np. Louisa Armstronga.
Stąd wywodzi się tradycyjny podział na Juke Joint lub jookin bluesa (od angielskiego juke joint, czyli przydrożnego baru), czyli mniej oficjalne i tańczone zarówno do wolnej jak i szybkiej muzyki rodzaje bluesa południowego, a później – bardziej elektrycznego bluesa chicagowskiego, jak i Ballroom, czyli wolne tańce tańczone już do big bandów w salach balowych (np. The Savoy Ballroom).
W różnorodnym gąszczu form bluesowych przeważa estetyka pochodząca z tańców afrykańskich, opisywana między innymi w książkach ‘Jookin’, ‘Steppin on the Blues’, czy ‘Jazz Dance’.
Jej charakterystyczne cechy to rozluźniona postawa, puls (wczucie się w muzykę i oddanie jej groove’a, czyli uczucia, rytmiki i charakteru), ciało jako instrument oddające polirytmię, czyli wiele różnych rytmów zasłyszanych w tej samej piosence, interpretacja muzyki, improwizacja i kreatywność, dialog tancerzy i inne.
Raz do roku szkoła tańców bluesowych i swingowych, Harlem Beats, organizuje festiwal tańców bluesowych, the Blues Variety Weekend i w ramach tego wydarzenia można wziąć udział we wstępie do tańców bluesowych.
Harlem Beats – The Blues Variety Weekend 2023
Taniec bluesowy solo
Jeśli muzyka bluesowa i jazzowa gra Ci w sercu i chcesz potańczyć bluesa solo na potańcówkach i koncertach festiwalu Blues Variety Weekend, to te zajęcia wprowadzające do bluesa solo dadzą Ci do tego solidne podstawy. Jak czuć bluesa, podstawowe rytmy i kształty, możliwości improwizacyjne – tego możesz spodziewać się na tych zajęciach.
Jak wygląda taniec bluesowy solo?
Jak tańczymy razem bluesa solo na potańcówkach?
Zobacz: https://fb.watch/qRR2tpKyJn/
PROWADZĄCA: Ania Hasiak
Ania jest integralną częścią łódzkiej, społeczności swingowej (Swinging Promised Land), gdzie nie tylko jako tancerka, ale także jako nauczycielka i organizatorka eventów, wprowadza swój unikatowy blichtr do lokalnej sceny. Jej przygoda z tańcem zaczęła się w 2016 roku, niedługo później zanurzyła się głęboko w świat lindy hopa, solo jazzu i bluesa, który z czasem przerodził się w nie tylko pasję, ale styl życia.
W nauczaniu przekłada swoje analityczne umiejętności na klarowność instrukcji, dekomponując kroki i figury tak, aby ruch i mechanika ciała stawały się dostępne i zrozumiałe dla każdego. Choć jej taneczna podróż jest pełna osobistej pasji i wyrazu, to zależy jej na budowaniu przestrzeni, gdzie inni mogą odkrywać i eksplorować swoje własne taneczne ścieżki.
W tańcu najbardziej docenia wolność w improwizacji, połączenie z muzyką i drugą osobą oraz możliwość ekspresji. Najbardziej lubi, kiedy na potańcówce leci soczysty swing, który powstrzymuje ją od siedzenia i odpoczywania.
Pokaz bluesa solo Ani: https://www.youtube.com/watch?v=hkqRcV64Iwo
Taniec bluesowy w parach
Jeśli muzyka bluesowa i jazzowa gra Ci w sercu i chcesz potańczyć bluesa w parach na potańcówkach i koncertach festiwalu Blues Variety Weekend i nie tylko, to te zajęcia wprowadzające do bluesa solo dadzą Ci do tego solidne podstawy. Jak czuć bluesa, jak połączyć się w parze podstawowe rytmy i kształty, możliwości improwizacyjne – tego możesz spodziewać się na tych zajęciach.Uwaga! W tańcu bluesowym obie strony mogą prowadzić, a role w tańcu nie muszą być tożsame z płciami, więc można zapisać się ze znajomym lub znajomą ????
INSTRUKTORZY – ANDRZEJ ZABORSKI I MALWINA KRAUSE
Malwina i Andrzej swoją przygodę ze swingiem zaczęli od Lindy Hopa 6 lat temu. Jednak dopiero blues skradł ich serca całkowicie. Nie straszne im, gdy muzyka zwolni do granic wszelkiego rozsądku, ale nie stronią też od szybszych bluesowych rytmów, ponieważ znają większość gatunków bluesowych. W Harlem Beats uczą głównie bluesa, choć mają też doświadczenie w uczeniu swingu. W tańcu największą radość sprawia im możliwość improwizacji i swobodnego wyrażania siebie. Są bardzo kreatywni w tańcu, dlatego koniecznie zatańcz z nimi na najbliższej imprezie, kiedy poleci blues. Chętnie też występują w pokazach tanecznych. Na bluesowych potańcówkach zapytaj ich o playlisty bluesowe, gdy będą DJowali.
Jak tańczą nasi instruktorzy?
Zobacz: https://www.facebook.com/reel/1386996048875952
CENNIK
1 warsztat (1,5 h) – 40 zł
2 warsztaty (3 h) – 70 zł
Możliwa liczba uczestników na warsztatach – 20 osób per grupa
GRAFIK
21.06.2024 r., godz. 18.30 – 20.00 | Wprowadzenie do bluesa w parach a Andrzejem i Malwiną
22.06.2024 r., godz. 11.00 – 12.20 | Wprowadzenie do bluesa solo z Anią
Kontakt
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156
