„Walka przez łzy” matka Tomasza Komendy, Teresa Klemańska i Grzegorz Głuszak

LITERATURA

Zapraszamy na specjalną odsłonę cyklu „Artyści w sieci Gdyni”. Tym razem gośćmi Krystiana Nehrebeckiego będą Teresa Klemańska, matka Tomasza Komendy oraz Grzegorz Głuszak, autor książki „Walka przez łzy”.

▶ PREMIERA ONLINE: 16 października, piątek, godz. 19:00

Dramatyczna historia Tomasza Komendy odbiła się szerokim echem w całym kraju. Młody człowiek skazany na 25 lat za zbrodnię której nie popełnił spędził w więzieniu 18 lat! Tylko dzięki determinacji najbliższych i… paradoksalnie funkcjonariuszy Policji, Tomasz Komenda wyszedł na wolność oczyszczony z wszystkich zarzutów jakie na nim ciążyły.

Teresa Klemańska, matka Tomasza, to cicha bohaterka, która nigdy, przenigdy nie zwątpiła w niewinność swojego dziecka.

Zapraszamy na spotkanie z Teresą Klemańską, redaktorem Grzegorzem Głuszakiem i książką o tytule „Walka przez łzy” będącą zapisem, historią, wierną kroniką tragicznego losu skazanego przez tzw. Wymiar Sprawiedliwości.

Kiedy zapadł wyrok skazujący jej dziecko na 25 lat więzienia, jej świat się rozsypał. Jednak nie poddała się i walczyła o syna – Tomasza Komendę – do ostatniej łzy, do momentu, kiedy usłyszała, że jest niewinny. Teraz walczy o jego codzienność i uczy, jak żyć w świecie, który tak bardzo się zmienił. Przez 18 lat, nakrywając stół do kolacji wigilijnej, zostawiała jedno wolne miejsce. Nie dla zbłąkanego wędrowca, tylko dla własnego syna, niesprawiedliwie skazanego za gwałt i morderstwo. Stała pod drzwiami więzienia i krzyczała, że jeśli on się zabije, ona zrobi to samo. Krążyła po mediach, prokuraturach, odwiedzała prawników z dokumentami w reklamówce, przekonując, że jej dziecko jest niewinne. I mimo że nikt jej nie wierzył, ona nigdy nie utraciła wiary.

„Walka przez łzy” to zapis dramatycznych wydarzeń, które wstrząsnęły całą rodziną. To historia kobiety, która mimo przeciwności losu stawiła czoła opresyjnemu systemowi i podjęła najtrudniejszą walkę – walkę o własne dziecko i rodzinę. To opowieść o oddaniu, poświęceniu i przede wszystkim o niezwykłej sile matczynej miłości, która potrafi rozerwać więzienne kraty.

Grzegorz Głuszak – polski dziennikarz specjalizujący się w tematyce przestępczości zorganizowanej i meandrów polskiego wymiaru sprawiedliwości. Reporter programów telewizyjnych: Uwaga! i Superwizjer na antenie TVN. Laureat nagrody Grand Press w kategorii reportaż telewizyjny/wideo za cykl 25 lat za niewinność i Utracona młodość Tomasza Komendy – reportaże (program Superwizjer TVN 24, TVN) opowiadające o tym, jak błędna decyzja sądu spowodowała, że niewinny 23-latek trafił do więzienia, w którym spędził 18 lat. Za ten pierwszy reportaż 1 grudnia 2018 otrzymał również nagrodę MediaTor w kategorii DetonaTOR, a także w listopadzie 2018 wyróżnienie honorowe Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wcześniej był siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press oraz został wyróżniony na festiwalu Camera Obscura. Z wykształcenia geodeta.

********

Dostajemy od Was wiele zapytań o możliwość wsparcia finansowego naszej działalności. Oczywiście jest taka możliwość. Jeżeli macie ochotę kupić bilet online, podajemy dane:

tytuł przelewu „Darowizna na cele statutowe Gdyńskiego Centrum Kultury”

dane:
GDYŃSKIE CENTRUM KULTURY

Z góry bardzo dziękujemy!