Teatroteka „Matka Boska Niespodziewana”

TEATR / FILM

Ekranizacje współczesnej dramaturgii polskiej od 2013 roku produkowane przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Dotychczas powstało 50 realizacji teatralnych twórców młodego i średniego pokolenia, z udziałem plejady polskich aktorów (m.in Agaty Kuleszy, Izy Kuny, Marii Maj, Krzysztofa Globisza, Piotra Głowackiego, Dawida Ogrodnika, Krzysztofa Stroińskiego). Artystyczny i edukacyjny charakter projektów jest doceniany i nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach. 

21.01.2020, WTOREK, GODZ. 19 – „Matka Boska Niespodziewana

Po pokazie odbędzie się spotkanie z autorem tekstu Szymonem Jachimkiem.

Komediodramat, w którym autor nie stroni od absurdalnego, często językowego humoru, nie pozbawiony jednak refleksji serio, czy nuty melodramatycznej. Bohaterem sztuki jest czterdziestoletni, samotny po śmierci żony, nauczyciel matematyki z Sanoka. Spotykamy go na cmentarzu, dokąd – jak zwykle – przyszedł „porozmawiać” z żoną. Najwyraźniej nie daje sobie rady ze sobą i swymi uczuciami, od kiedy został sam. Pewnego wieczoru, kiedy jak zwykle poprawia szkolne klasówki, w jego sanockim mieszkaniu zjawia się kobieta podająca się za Matkę Boską i deklarująca chęć rozmowy. W pierwszej chwili bohater jest przekonany, że ma do czynienia z narzucająca się oszustką. Nie mogąc jednak pozbyć się jej (kobieta w niezrozumiały sposób wciąż pojawia się w jego domu), bohater dochodzi do wniosku, że ulega powracającej wciąż halucynacji,  co skłania go do udania się do psychiatry. Tajemnicza postać, poprzez kolejne „wizyty” i rozmowy  z bohaterem, stara się mu pomóc w ukojeniu bólu po stracie żony. Wie o nim samym bardzo wiele, ma dar przewidywania zdarzeń i sytuacji. Kim zatem jest?

SZYMON JACHIMEK – AUTOR TEKSTU

(ur. 1982) Aktor, dramatopisarz, artysta kabaretowy. Z wykształcenia socjolog, w przeszłości związany  z kabaretem Limo, grupami teatralnymi Muflasz i Pracownia Prowincja oraz teatrem Wybrzeżak w Gdańsku. Współzałożyciel i członek grupy improwizacji teatralno-kabaretowych W Gorącej Wodzie Kompani. Pisze sztuki dla dzieci i dorosłych. W 2016 roku zdobył I Nagrodę w 27. Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży za tekst Jeremi się ogarnia. LOL. Dwa jego dramaty: Znaczył kapitan (2018) i Poranny spektakl dla młodzieży (2019) znalazły się w półfinale prestiżowego konkursu Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Za sztukę Matka Boska Niespodziewana autor otrzymał III Nagrodę w konkursie otwartym na utwór dla TEATROTEKI ogłoszonym w 2018 roku przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i WFDiF.

MACIEJ BUCHWALD – REŻYSER  

(ur. 1986) Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (dziennikarstwo),  Akademii Teatralnej (WOT) oraz Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej w PWSFTviT w Łodzi. Autor nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach filmów i teledysków. Komik, członek teatru improwizowanego Klancyk. Zrealizował spektakl teatralny Powrót do Maa w domkach fińskich na warszawskim Jazdowie oraz zagrał w sztuce Nieznośnie długie objęcia w reżyserii Iwana Wyrypajewa w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156