Teatroteka „Zakład Doświadczalny Solidarność” – teatr na dużym ekranie

TEATR

Ekranizacje współczesnej dramaturgii polskiej od 2013 roku produkowane przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Dotychczas powstało 50 realizacji teatralnych twórców młodego i średniego pokolenia, z udziałem plejady polskich aktorów (m.in Agaty Kuleszy, Izy Kuny, Marii Maj, Krzysztofa Globisza, Piotra Głowackiego, Dawida Ogrodnika, Krzysztofa Stroińskiego). Artystyczny i edukacyjny charakter projektów jest doceniany i nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach. Najciekawsze tytuły zaprezentujemy w Konsulacie Kultury. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z artystami. W grudniu zapraszamy na „Noc w teatrze” – edycję specjalną Teatroteki, w ramach której pokażemy aż 4 produkcje.

12.11.2019, wtorek, godz. 19 – „Zakład Doświadczalny Solidarność”

W sztuce, która znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2012 roku, autor próbuje zmierzyć się z legendą Solidarności. Jej dzieje, od strajków sierpniowych, przez stan wojenny, wizytę papieską, aż po dzień dzisiejszy, poznajemy poprzez losy młodej dziewczyny, Grażyny, która po skończeniu studiów i wakacjach nad morzem w 1980 roku, podejmuje pracę w jednym z dolnośląskich zakładów, w którym zapisuje się do nowopowstałego związku. Ona sama, nie pojawia się jednak w sztuce i w widowisku.

Z montażu wspomnień i komentarzy jej krewnych, przyjaciół i współpracowników powstaje portret młodej, uczciwej, pełnej wiary i oddania związkowi kobiety, która obserwując z bliska działaczy solidarnościowych, musi skonfrontować swój idealizm z dalekim od doskonałości życiem codziennym w organizacji. Autor daleki jest bowiem od idealizowania ludzi tworzących struktury związku niskiego i średniego szczebla. Grażyna dostrzega i musi pogodzić się ze smutnym faktem, że nie wszyscy działacze są ludźmi ideowymi, że często pod przykrywką solidarnościowych, wolnościowych haseł, realizują swe osobiste, przyziemne i nie zawsze uczciwe interesy.

Dramat Bogacza stanowi przykład teatru epickiego, zdominowanego przez narrację poszczególnych postaci, które nie dialogują ze sobą wprost. Pojedyncze wypowiedzi, często ze sobą sprzeczne i polemiczne,  jak w filmie dokumentalnym, skierowane wprost do kamery, tworzą barwną mozaikę różnorodnych poglądów i punktów widzenia, z których wyłania się niejednorodny, pełen niuansów i sprzeczności, niezakłamany obraz solidarnościowej społeczności.

SZYMON BOGACZ – AUTOR TEKSTU

Urodzony w 1976 roku we Wrocławiu, po studiach muzycznych i architektonicznych zdobywał doświadczenie pisarskie uczestnicząc w konkursach literackich i dramaturgicznych. Pisze opowiadania, które publikuje w internecie (www.opowiadania.pl) i miesięcznikach literackich. Za sztukę „Wariacje międzyludzkie” zdobył trzecie miejsce w konkursie na sztukę współczesną Teatru Starego w Krakowie i miesięcznika „Dialog” w 2006 r. (publikacja). Prapremiera „Stosunków Damsko-Męskich” odbyła się w 2006 r. w Teatrze Zakład Krawiecki we Wrocławiu. W 2007 r. sztuka „Trójkąt” została wyróżniona w VII edycji konkursu na dramat współczesny na Festiwalu Targów Nowej Dramaturgii w Radomiu. „W imię Ojca i Syna”, wyróżniona w konkursie o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, miała swoją prapremierę 12 listopada 2010 w Gdyni w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego pod zmienionym tytułem. Z kolei 10 grudnia 2011 odbyła się prapremiera „Allegro moderato” w Teatrze na Woli w Warszawie w reż. Krzysztofa Rekowskiego. 27 stycznia 2015 roku na deskach Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze odbyła się premiera spektaklu „Karskiego Historia Nieprawdziwa” w reż. Julii Mark. Spektakl ten został nagrodzony Srebrnym Kluczykiem w kategorii najlepszy spektakl teatralny. Na podstawie tego samego tekstu powstało słuchowisko w Teatrze Polskiego Radia emitowane w radiowej Trójce, za którą otrzymał otrzymał statuetkę „Talanton” za debiut dramaturgiczny w Teatrze Polskiego Radia za tekst do słuchowiska w 2015 r. Obecnie pracuje jako kierownik literacki w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

Lista sztuk: „Dekonstrukcja”, „Najpiękniejsza zdrada na świecie”, „(Nie) Ludzkie dzienniki” – sztuka czytana w Laboratorium Dramatu, czerwiec 2008; sztuka opublikowana w: Ikony, pseudoherosi i zwykli śmiertelnicy. Antologia najnowszego dramatu polskiego (wyd. Agencja Dramatu i Teatru ADiT, Warszawa 2015)., „Trzech mężczyzn w różnym wieku” – prapremiera 30 marca 2012, Teatr Dramatyczny w Płocku, „Wschód Południe Zachód Północ”, „W imię ojca i syna” – prapremiera 12 listopada 2010 w Teatrze Miejskim w Gdyni, „Allegro moderato” – prapremiera 10 grudnia 2011, Teatr na Woli w Warszawie, „Fraktal”, „Zakład Doświadczalny Solidarność”, „Ja, Szymon Słupnik”.