Teatroteka „Porwać się na życie” – teatr na dużym ekranie

TEATR

Ekranizacje współczesnej dramaturgii polskiej od 2013 roku produkowane przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Dotychczas powstało 50 realizacji teatralnych twórców młodego i średniego pokolenia, z udziałem plejady polskich aktorów (m.in Agaty Kuleszy, Izy Kuny, Marii Maj, Krzysztofa Globisza, Piotra Głowackiego, Dawida Ogrodnika, Krzysztofa Stroińskiego). Artystyczny i edukacyjny charakter projektów jest doceniany i nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach. Najciekawsze tytuły zaprezentujemy w Konsulacie Kultury. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z artystami. W grudniu zapraszamy na „Noc w teatrze” – edycję specjalną Teatroteki, w ramach której pokażemy aż 4 produkcje. 

29.10.2019, wtorek, godz. 19 – „Porwać się na życie” 

Po pokazie spotkanie z autorem tekstu Robertem Urbańskim oraz reżyserem spektaklu Michałem Szcześniakiem.

To liryczna komedia utrzymana w konwencji „czeskiego” humoru. Absurdalna historia wielkiej miłości. Pięćdziesięcioletni bohater, życiowy nieudacznik i pechowiec, postanawia raz w życiu zdobyć się na odwagę i dokonać heroicznego czynu. Porywa koleżankę z pracy (w której zakochany jest od dzieciństwa), aby uwolnić ją od prymitywnego męża i rozpocząć z nią nowe życie. Kiedy wywozi ją do pustego domu swojej ciotki, uświadamia sobie, czego w istocie dokonał. I wtedy porwana koleżanka dodaje mu otuchy i podtrzymuje w przeświadczeniu, że jego czyn był słuszny i głęboko ludzki. Nie zmienia to jednak faktu, że przyjdzie zmierzyć się obojgu ze ścigającym ich mężem kobiety.

Sztuka zwyciężyła w konkursie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i WFDiF na utwór dramatyczny dla TEATROTEKI.

ROBERT URBAŃSKI – AUTOR

Dramatopisarz i tłumacz. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim (doktorat 2005). Kierownik literacki Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, dla którego napisał m.in. sztuki: „Wschody i Zachody Miasta” (2003, wersja TV 2005), „Szaweł” (2004), „Łemko” (2007) – wszystkie zrealizowane w reżyserii Jacka Głomba, który wystawiał jego dramaty i adaptacje także w teatrach Łodzi, Zielonej Góry, Bielska-Białej. Urbański współpracował też z takimi reżyserami, jak Lech Raczak i Piotr Cieplak. Przełożył m.in. „Listy do rodziny, przyjaciół, wydawców Franza Kafki” (W.A.B. 2012). Jest laureatem nagrody za Zabijanie Gomułki – adaptację powieści Jerzego Pilcha „Tysiąc spokojnych miast” – w XIII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2007).

MICHAŁ SZCZEŚNIAK – REŻYSER

(ur. 1982) Reżyser i scenarzysta filmów:  ŁódkaSashka, SashkaPunkt wyjścia i Spitsbergen. Laureat ponad trzydziestu nagród filmowych w Polsce i za granicą. Scenariusz Goliath  wygrał konkurs European Short Pitch, równocześnie dostając się do finału konkursu „Nakręcone teksty”. Jego film dokumentalny Punkt wyjścia znalazł się m.in. na shortliście do Oscara i zdobył ok dwudziestu nagród na festiwalach. Główną nagrodę w kategorii krótkometrażowego filmu dokumentalnego przyznały filmowi m.in. na Sheffield International Documentary Film Festival, Camerimage International Film Festiwal i Docudays IFF w Kijowie.

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156