Teatroteka „Noc w teatrze”

TEATR

Specjalna odsłona cyklu Teatroteka. Tym razem zaprezentujemy aż trzy tytuły! Na widzów czekać będą również goście związani z prezentowanymi spektaklami oraz małe upominki od organizatorów.

Ekranizacje współczesnej dramaturgii polskiej od 2013 roku produkowane przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Dotychczas powstało 50 realizacji teatralnych twórców młodego i średniego pokolenia, z udziałem plejady polskich aktorów (m.in Agaty Kuleszy, Izy Kuny, Marii Maj, Krzysztofa Globisza, Piotra Głowackiego, Dawida Ogrodnika, Krzysztofa Stroińskiego). Artystyczny i edukacyjny charakter projektów jest doceniany i nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach. 

W ramach „Nocy w teatrze” zobaczymy m.in.

„FALOWIEC”

Po pokazie spotkanie z Moniką Milewską (autorką tekstu), Maciejem Wojtyszką i Włodzimierzem Niderhausem.

Tytułowy „falowiec” to wybudowany w Gdańsku, jeden z najdłuższych w świecie, budynek mieszkalny. Budowany jako przykład nowoczesnej architektury PRL-u, stał się koszmarnym pomnikiem tego okresu.

Główny inżynier, projektant gdańskiego falowca (w sztuce postać fikcyjna) mieszka w najstarszej części budynku. Właśnie spędza samotnie letni urlop w swoim mieszkaniu. Żona go opuściła i wyjechała z dwiema córkami do Niemiec Zachodnich. Któregoś dnia inżynier, nie mając specjalnie nic do roboty, wyrusza na przechadzkę po krętych ścieżkach mieszkaniowego labiryntu, który zaprojektował. Ze zdumieniem odkrywa, że w falowcu nieregularnie zatrzymuje się czas, że przypadkowo „zakrzywiając przestrzeń, zakrzywił czas”. Bohater odbywa więc podróż w przyszłość, wysłuchuje niekończących się narzekań i skarg sąsiadów na swoje dzieło, poznaje przy tym najnowszą historię ostatnich czterdziestu lat w Polsce. Staje się świadkiem najważniejszych wydarzeń tego okresu, choć sam jeszcze ich nie przeżył, bo w jego mieszkaniu jest wciąż rok 1975. Sztuka Moniki Milewskiej otrzymała wyróżnienie w konkursie zamkniętym na utwór dramatyczny dla TEATROTEKI, rozpisanym przez WFDiF oraz Stowarzyszenie ZAiKS w 2016 roku.

Występują: Janusz Chabior (Inżynier), Mariusz Jakus (Funkcjonariusz SB), Łukasz Simlat (Miotk), Marta Malikowska (Baba, Lekarka), Andrzej Mastalerz (Chłop, Facet, Redaktor), Magdalena Grąziowska (Córka), Grzegorz Mikołajczyk (Sąsiad Fotograf).

Twórcy: AUTORKA TEKSTU: Monika Milewska, REŻYSERIA: Jakub Pączek, PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus, ZDJĘCIA: Jacek Kędzierski, SCENOGRAFIA: Agnieszka Bąk, KOSTIUMY: Karolina Bystrowska, MONTAŻ: Paweł Laskowski, MUZYKA: Piotr Maciejewski, DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Aleksandra Pniak, Aleksander Musiałowski, KIEROWNIK PRODUKCJI: Paweł Mantorski,REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik, OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko.

CZAS TRWANIA: 42′ ROK PRODUKCJI: 2018

„Cicha noc”

To nie pierwsza sztuka, którą napisały pod pseudonimem siostry – Monika Muskała (tłumaczka) i Gabriela Muskała (aktorka). Podobnie, jak w poprzednich dramatach tej spółki autorskiej, w centrum zainteresowania mamy wielopokoleniową polską rodzinę z matką w roli głównej i pamięcią oraz pamiętaniem w tle. Akcja sztuki rozgrywa się dzień przed oraz w Wigilię Bożego Narodzenia. I choć wszyscy bohaterowie oczekują nadchodzących Świąt, wiedzą, że jak co roku, ich rodzinne spotkanie wywoła serię niechcianych, często bolesnych wspomnień związanych z miejscem pochodzenia rodziny, z tragedią, jaka przed laty spotkała rodzinę ze strony Ukraińców.

Występują: Sławomira Łozińska (Marylka), Dariusz Siastacz (Józek), Anna Januszewska (Magda), Zygmunt Malanowicz (Roman), Tomira Kowalik (Mama), Karina Krzywicka (Ciocia), Zdzisław Wardejn (Wujek)

Twórcy: AUTOR TEKSTU: Amanita Muskaria, REŻYSERIA: Paweł Paszta, ZDJĘCIA: Jakub Burakiewicz, SCENORGRAFIA I KOSTIUMY: Aleksadra Szempruch, MONTAŻ: Jakub Motylewski, MUZYKA: Tomasz Opałka, DŹWIĘK: Joanna Napieralska, KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski, KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz, REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik, OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko, PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus.

CZAS TRWANIA: 44’53” / ROK PRODUKCJI: 2017

„TRASH STORY”

Trash Story albo sztuka (nie) pamięci to rzecz o niemożności zapomnienia, o pamięci, z którą trudno jest się rozliczyć. Jedną z inspiracji Magdy Fertacz do napisania sztuki był tom reportaży Włodzimierza Nowaka Obwód głowy, a konkretnie reportaż o zbiorowym samobójstwie niemieckich kobiet w 1945 roku popełnionym na wieść o zbliżającym się froncie rosyjskim.

Ekranizacja Trash Story to horror o nawiedzonym domu, w którym demony historii prześladują współczesnych mieszkańców. W niewielkiej miejscowości na Ziemiach Odzyskanych stoi stary poniemiecki dom. Spotkają się w nim Matka, Wdowa, Syn i… duch niemieckiej dziewczynki, która wraz z rodziną mieszkała w tym domu i w nim zginęła pod koniec wojny. Ich spotkanie to opowieść stworzona z pojedynczych losów, listów, świadectw. W odwiedziny do matki i szwagierki – wdowy przyjeżdża Syn, który odmawia służenia w wojsku. Jego starszy brat – zawodowy żołnierz, uczestnik polskiej misji wojskowej w Afganistanie – zaginął przed kilkoma laty w niejasnych okolicznościach. Mimo tragedii rodzina co roku obchodzi jego urodziny. Nie jest to jednak zwykła uroczystość urodzinowa, to raczej obrzęd zmierzający do sprowadzenia ducha zmarłego, którego okoliczności śmierci pozostają nieznane. Do czasu. Na tragiczną historię mieszkańców domu z czasów wojny nakłada się tragedia ludzi dzisiaj go zamieszkujących.

Spektakl zrealizowany w konwencji horroru i wizualnego symbolizmu.

Sztuka otrzymała Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną w 2008 roku, została przetłumaczona na kilkanaście języków. W swym werdykcie jurorzy gdyńskiego konkursu napisali: „Autorka umiejętnie splata kilka tematów i planów, skłania do pytań o ciągłość doświadczenia historycznego i do podjęcia próby uporządkowania zbiorowej pamięci. Jej sztuka prowokuje do przemyśleń i przewartościowań”.

Występują: Aleksandra Justa (Matka), Iza Kuna (Wdowa), Eryk Kulm (Syn), Piotr Ligienza (Brat), Marta Subda (Ursulka), Kamila Worobiej (Głos Ursulki) ze specjalnym udziałem Piotra Fronczewskiego (Głos Ojca).

Twórcy: AUTORKA SZTUKI: Magda Fertacz, OPRACOWANIE TEKSTU I REZYSERIA: Marta Miłoszewska, PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus, ZDJĘCIA: Jolanta Dylewska P.S.C., SCENOGRAFIA I KOSTIUMY: Ewa Kochańska, MUZYKA: Bartosz Chajdecki, MONTAŻ: Wojciech Łebkowski, DŹWIĘK: Tomasz Wieczorek, KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski, REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik, OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko.

CZAS TRWANIA: 55 min 30 s. / ROK PRODUKCJI: 2014

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156