Posłuchajmy razem

TEATR

Wojciech Fułek zaprasza na cykl spotkań przy kawiarnianym stoliku

„Posłuchajmy razem” to cykl cotygodniowych spotkań w kawiarni Konsulatu Kultury, podczas którego prezentowane będą m.in. jego słuchowiska radiowe, zrealizowane przez Teatr Polskiego Radia oraz Radio Gdańsk. Gospodarz zajrzy też do archiwum radiowego, żeby przypomnieć uczestnikom spotkań inne ciekawe inscenizacje teatralne.

Raz w miesiącu autor zapraszać też będzie trójmiejskich aktorów lub adeptów tego zawodu (z gdyńskiego Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym) do zaprezentowania wybranego tekstu w wersji czytanej na żywo.

14 MAJA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „ULICA”

Słuchowisko nagrodzone na Festiwalu Dwa Teatry.

Autor: Daniel Odija

Daniel Odija — ur. w 1974 r. w Słupsku, przez ponad 7 lat studiował polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie pracuje jako dziennikarz w słupskim oddziale Telewizji Polskiej. Ma żonę i dwoje dzieci.

Członek Klubu Literackiego przy gdańskim oddziale Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, publikował m.in. w „Autografie”, „Ha!arcie”, „Sycynie”, „Dekadzie Literackiej”; jego proza znalazła się także w antologiach pt. „Papiery wartościowe” (Gdańsk 1998) i „Tekstylia. O rocznikach siedemdziesiątych” (Kraków 2002).

Jest autorem wydanego przez słupski oddział Związku Literatów Polskich zbioru opowiadań pt. „Podróże w miejscu” (Słupsk 2000), a także arkusza poetyckiego „Pomiędzy tobą a mną” (nakładem Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki). Wydana w 2001 r. powieść „Ulica” (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec) wywołała poruszenie i zainteresowanie krytyki oraz czytelników — uhonorowana Pomorską Nagrodą Artystyczną za debiut roku 2001, a także honorową nagrodą Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, stała się również bohaterką skandalu obyczajowego. W kwietniu 2003 r. Czarne opublikowało najnowszą powieść Odiji „Tartak” (Wołowiec 2003), która została ciepło przyjęta przez krytykę i czytelników i znalazła się na liście 9 najbardziej cenionych książek prozatorskich roku 2003 wyłonionej dzięki ankiecie przeprowadzonej wśród uczestników forum krytyki literackiej www.literatorium.pl. W maju 2003 r. „Przekrój” w swojej ankiecie-raporcie uznał Daniela Odiję za jednego z najbardziej obiecujących twórców młodego pokolenia.

21 MAJA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „POMOST”

Autor: Robert Mirzyński
Reżyseria: Janusz Kukuła
Realizacja: Jacek Puchalski
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada: Krzysztof Gosztyła – Ojciec, Waldemar Barwiński – Syn

Słuchowisko „Pomost” to historia ojca i syna, których z pozoru wszystko dzieli. Jest początek lata 2004 r. Ojciec – były solidarnościowy opozycjonista – nie jest beneficjentem nowej Polski, a rencistą. Wolny czas spędza na łowieniu ryb. Siedząc na swoim ulubionym pomoście nad jeziorem ma sporo czasu, aby wspominać ostatnie 25 lat. Wspomina więc rozmowy, które w tym miejscu prowadził ze swoim dzieckiem. Zastanawia się na ile syn spełni pokładane w nim nadzieje na lepsze życie w wolnym kraju?

Syn, wbrew wszelkich przesłankom, nie robi zawrotnej kariery w bankowości. Jego prywatne życie komplikuje się, podobnie jak kiedyś życie ojca. Czy historia się powtórzy? Czy demony przeszłości zatrują rodzinną więź? Co może na nowo ich połączyć? Co może stać się tytułowym pomostem między pokoleniami? Co daje nadzieję na lepszą przyszłość?

Tekst napisany przez Roberta Mirzyńskiego zdobył I nagrodę w konkursie na scenariusz słuchowiska Drogi do wolności – 25 lat Solidarności, współorganizowanym w przez Radio Gdańsk.

28 MAJA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „ROZSTRZELANA WARTA HONOROWA”

Autor: Władysław Zawistowski
Reżyseria: Henryk Rozen

Obsada: Jerzy Kiszkis (Antoni Weryka, przewodnik wileński), Stanisław Michalski (pułkownik Kazimierz Rybicki), Krzysztof Gordon (pułkownik Jarosław Okulicz-Kozaryn), Mirosław Krawczyk (pułkownik Tadeusz Podwysocki), Zbigniew Olszewski (major Aleksander Romiszewski), Jacek Labijak (pułkownik Szyłejko), Jerzy Gorzko (pułkownik Aleksander Aleksandrowicz), Cezary Rybiński (podporucznik Witold Brancewicz), Dariusz Siastacz (major Sylwester Krassowski), Jarosław Tyrański (major Wincenty Szaliński), Maciej Konopiński (szeregowiec Piotr Stasirowicz) Jerzy Michalski (szeregowiec Wacław Sawicki), Florian Staniewski (Kaziuk) Wanda Neuman (Stefcia), Michał Kowalski (harcerz), Maciej Szmidt (sowiecki czołgista) Dariusz Szymaniak (sowiecki czołgista)

Próba rekonstrukcji wydarzeń, które miały miejsce 18 września 1939 roku, w czasie agresji sowieckiej na Polskę. Opowiada o niefortunnych próbach obrony Wilna i zdobyciu miasta przez Rosjan. Zdarzenia te poznajemy z dwóch perspektyw – sztabu dowódczego podejmującego mało zdecydowane działania, zakończone ostatecznie ucieczką na granicę litewską, oraz zwykłych, szeregowych żołnierzy próbujących do końca bronić wyznaczonych pozycji. Takim symbolicznym miejscem jest mauzoleum Matka i Serce Syna na wileńskiej Rossie, dedykowane komendantowi Piłsudskiemu, pod którym 18 września – według ludowej legendy – Sowieci rozstrzelali trzech żołnierzy z warty honorowej. Autentyczność tego wydarzenia jest podawana w wątpliwość. Autor przedstawia hipotetyczny ciąg zdarzeń, które mogły doprowadzić do tego tragicznego i symbolicznego epizodu.

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156