Posłuchajmy razem

TEATR

Wojciech Fułek zaprasza na cykl spotkań przy kawiarnianym stoliku

„Posłuchajmy razem” to cykl cotygodniowych spotkań w kawiarni Konsulatu Kultury, podczas którego prezentowane będą m.in. jego słuchowiska radiowe, zrealizowane przez Teatr Polskiego Radia oraz Radio Gdańsk. Gospodarz zajrzy też do archiwum radiowego, żeby przypomnieć uczestnikom spotkań inne ciekawe inscenizacje teatralne.

Raz w miesiącu autor zapraszać też będzie trójmiejskich aktorów lub adeptów tego zawodu (z gdyńskiego Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym) do zaprezentowania wybranego tekstu w wersji czytanej na żywo.

9 KWIETNIA 2019, WTOREK, GODZ. 17 – „KONIEC I POCZĄTEK”

Autor: Wojciech Fułek
Reżyseria: Janusz Kukuła
Muzyka: Mateusz Dębski
Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

W obsadzie m.in. Krzysztof Gosztyła, Andrzej Ferenc, Izabela Bukowska

Premiera: Teatr Polskiego Radia, 2012

Słuchowisko dla dzieci  wyprodukowano przy współpracy Teatru Polskiego Radia S.A. W audycji poruszono problematykę związaną m.in. z przeszczepieniem narządów i tkanek. Audycja przybliża najmłodszym słuchaczom ideę transplantacji narządów, w tym dotyka tak trudnych tematów jak odrzucenie narządów przeszczepionych, zgodności tkankowej, samego dawstwa i postaw społecznych z tym związanych.

Dzięki temu słuchowisku można  – co jest bardzo rzadkie – dotrzeć z ideą transplantacji bezpośrednio do dzieci. Bazą dla słuchowiska stała się  książka dla dzieci autorstwa Wojciecha Fułka „Od końca do początku albo  Odwrotnie” i postaci w niej występujące (m.in. Onio, Przyczepek, Drumla). Na podstawie słuchowiska powstała wersja sceniczna, wystawiona przez uczniów jednej ze szkół  w Iławie.

16 KWIETNIA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „KSIĘŻYC POD TYTUŁEM”

Autor: Wojciech Fułek
Adaptacja i wybór tekstów: Wacław Tkaczuk
Reżyseria: Andrzej Piszczatowski

Premiera w Teatrze Polskiego Radia – 2004

Słuchowisko o charakterze poetyckim, powstałe na podstawie „Książki pod tytułem”. Adaptacji literackiej i wyboru tekstów dokonał ówczesny kierownik literacki Teatru Polskiego Radia, nieżyjący już dziś Wacław Tkaczuk, a reżyserii podjął się aktor i reżyser, Andrzej Piszczatowski (również nieżyjący, niegdyś związany z Teatrem Wybrzeże). To okazja zapoznania się z zupełnie inną odmianą teatru radiowego – w formie atrakcyjnie przedstawionych utworów poetyckich – wierszy i poetyckiej prozy.

23 KWIETNIA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „UROBOROS”

Autor: Wojciech Fułek
Reżyseria: Janusz Kukuła
Realizator: Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:
Krzysztof Gosztyła (Zegarmistrz), Adam Ferency (Jan Bianga), Henryk Talar (Leopold, właściciel sklepu), Andrzej Mastalerz (Harnau), Katarzyna Dąbrowska (Mathilda), Leszek Teleszyński (Hieronim), Stanisław Brudny(Dawid), Paweł Szczesny (Szloma/Lowa), Grażyna Barszczewska (Rachela), Marcin Przybylski (Nathaniel), Artur Janusiak (Wania), Mariusz Benoit (Antykwariusz), Krzysztof Banaszyk (Młody głos), Tomasz Marzecki (Pan Y)

Uroboros to staroegipski i grecki symbol nieskończoności, obiegu czasu, odnawiania się świata i światów, śmierci i odrodzenia, wieczności po prostu. Słuchowisko Wojciecha Fułka to opowieść o losach miasta i pewnego zegara, który przez dziesięciolecia towarzyszył jego mieszkańcom. I wyznaczał – jak w Księdze Koheleta –  czas rodzenia i czas umierania, czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono, czas zabijania i czas leczenia, czas burzenia i czas budowania, czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów, czas rzucania kamieni i czas ich zbierania, czas pieszczot cielesnych i czas wstrzymywania się od nich, czas szukania i czas tracenia, czas zachowania i czas wyrzucania, czas rozdzierania i czas zszywania, czas milczenia i czas mówienia, czas miłowania i czas nienawiści, czas wojny i czas pokoju.

premiera w Teatrze Polskiego Radia w roku 2013

30 KWIETNIA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „KUFEREK”

Autor: Wojciech Fułek
Reżyseria: Henryk Rozen
Realizacja: Jacek Puchalski
Produkcja: Radio Gdańsk

Premiera: Radio Gdańsk, 1 listopada 2017

To opowieść o splątanych losach kaszubskiej rodziny, sięgająca czasów II Wojny Światowej – z Gdynią, Sopotem i Pomorzem w tle.  Akcja słuchowiska dzieje się jednak  głównie w  Gdyni.

Wnuczka odnajduje w kuferku swojej babci stare dokumenty, które – ukrywane przez lata – przywołują rodzinne dziedzictwo, wywołują duchy przeszłości i zmuszają do refleksji. Sztuka ta zdobyła dwie nagrody na ostatnim Festiwalu DWA TEATRY w Sopocie: Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Specjalną. Traktuje o skomplikowanych losach mieszkańców Pomorza: Polaków, Niemców i Kaszubów, które przez lata nie były ujawniane. To opowieść, w której przeszłość miesza się z teraźniejszością, a tytułowy „Kuferek” zawiera dokumenty, które skrywają dawno zapomnianą rodzinną tajemnicę sprzed kilkudziesięciu lat. Główne role wykreowały w tym słuchowisku Krystyna Łubieńska i Wanda Neumann, aktorki przez wiele lat związane z Teatrem Wybrzeże.

Więcej o spektaklu: https://radiogdansk.pl/kultura-i-rozrywka/item/60251-kuferek-pelen-pomorskich-tajemnic-nowe-sluchowisko-powstaje-w-radiu-gdansk/60251-kuferek-pelen-pomorskich-tajemnic-nowe-sluchowisko-powstaje-w-radiu-gdansk

7 MAJA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „WYJAZD”

Autor: Paweł Huelle
Reżyser: Andrzej Piszczatowski
Realizator: Jacek Puchalski
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Obsada: Krzysztof Gordon – Henryk Floris Schopenhauer, Alicja Prochownik – Joanna Schopenhauer, Antek Labijak – Artur Schopenhauer, Małgorzata Brajner – Agata, Jan Sieradziński – Adam, Stanisław Zdzisław Michalski – Jameson

14 MAJA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „ULICA”

Słuchowisko nagrodzone na Festiwalu Dwa Teatry.

Autor: Daniel Odija

Daniel Odija — ur. w 1974 r. w Słupsku, przez ponad 7 lat studiował polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie pracuje jako dziennikarz w słupskim oddziale Telewizji Polskiej. Ma żonę i dwoje dzieci.

Członek Klubu Literackiego przy gdańskim oddziale Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, publikował m.in. w „Autografie”, „Ha!arcie”, „Sycynie”, „Dekadzie Literackiej”; jego proza znalazła się także w antologiach pt. „Papiery wartościowe” (Gdańsk 1998) i „Tekstylia. O rocznikach siedemdziesiątych” (Kraków 2002).

Jest autorem wydanego przez słupski oddział Związku Literatów Polskich zbioru opowiadań pt. „Podróże w miejscu” (Słupsk 2000), a także arkusza poetyckiego „Pomiędzy tobą a mną” (nakładem Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki). Wydana w 2001 r. powieść „Ulica” (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec) wywołała poruszenie i zainteresowanie krytyki oraz czytelników — uhonorowana Pomorską Nagrodą Artystyczną za debiut roku 2001, a także honorową nagrodą Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, stała się również bohaterką skandalu obyczajowego. W kwietniu 2003 r. Czarne opublikowało najnowszą powieść Odiji „Tartak” (Wołowiec 2003), która została ciepło przyjęta przez krytykę i czytelników i znalazła się na liście 9 najbardziej cenionych książek prozatorskich roku 2003 wyłonionej dzięki ankiecie przeprowadzonej wśród uczestników forum krytyki literackiej www.literatorium.pl. W maju 2003 r. „Przekrój” w swojej ankiecie-raporcie uznał Daniela Odiję za jednego z najbardziej obiecujących twórców młodego pokolenia.

21 MAJA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „POMOST”

Autor: Robert Mirzyński
Reżyseria: Janusz Kukuła
Realizacja: Jacek Puchalski
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada: Krzysztof Gosztyła – Ojciec, Waldemar Barwiński – Syn

Słuchowisko „Pomost” to historia ojca i syna, których z pozoru wszystko dzieli. Jest początek lata 2004 r. Ojciec – były solidarnościowy opozycjonista – nie jest beneficjentem nowej Polski, a rencistą. Wolny czas spędza na łowieniu ryb. Siedząc na swoim ulubionym pomoście nad jeziorem ma sporo czasu, aby wspominać ostatnie 25 lat. Wspomina więc rozmowy, które w tym miejscu prowadził ze swoim dzieckiem. Zastanawia się na ile syn spełni pokładane w nim nadzieje na lepsze życie w wolnym kraju?

Syn, wbrew wszelkich przesłankom, nie robi zawrotnej kariery w bankowości. Jego prywatne życie komplikuje się, podobnie jak kiedyś życie ojca. Czy historia się powtórzy? Czy demony przeszłości zatrują rodzinną więź? Co może na nowo ich połączyć? Co może stać się tytułowym pomostem między pokoleniami? Co daje nadzieję na lepszą przyszłość?

Tekst napisany przez Roberta Mirzyńskiego zdobył I nagrodę w konkursie na scenariusz słuchowiska Drogi do wolności – 25 lat Solidarności, współorganizowanym w przez Radio Gdańsk.

28 MAJA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „Rozstrzelana Warta Honorowa”

Autor: Władysław Zawistowski
Reżyseria: Henryk Rozen

Obsada: Jerzy Kiszkis (Antoni Weryka, przewodnik wileński), Stanisław Michalski (pułkownik Kazimierz Rybicki), Krzysztof Gordon (pułkownik Jarosław Okulicz-Kozaryn), Mirosław Krawczyk (pułkownik Tadeusz Podwysocki), Zbigniew Olszewski (major Aleksander Romiszewski), Jacek Labijak (pułkownik Szyłejko), Jerzy Gorzko (pułkownik Aleksander Aleksandrowicz), Cezary Rybiński (podporucznik Witold Brancewicz), Dariusz Siastacz (major Sylwester Krassowski), Jarosław Tyrański (major Wincenty Szaliński), Maciej Konopiński (szeregowiec Piotr Stasirowicz) Jerzy Michalski (szeregowiec Wacław Sawicki), Florian Staniewski (Kaziuk) Wanda Neuman (Stefcia), Michał Kowalski (harcerz), Maciej Szmidt (sowiecki czołgista) Dariusz Szymaniak (sowiecki czołgista)

Próba rekonstrukcji wydarzeń, które miały miejsce 18 września 1939 roku, w czasie agresji sowieckiej na Polskę. Opowiada o niefortunnych próbach obrony Wilna i zdobyciu miasta przez Rosjan. Zdarzenia te poznajemy z dwóch perspektyw – sztabu dowódczego podejmującego mało zdecydowane działania, zakończone ostatecznie ucieczką na granicę litewską, oraz zwykłych, szeregowych żołnierzy próbujących do końca bronić wyznaczonych pozycji. Takim symbolicznym miejscem jest mauzoleum Matka i Serce Syna na wileńskiej Rossie, dedykowane komendantowi Piłsudskiemu, pod którym 18 września – według ludowej legendy – Sowieci rozstrzelali trzech żołnierzy z warty honorowej. Autentyczność tego wydarzenia jest podawana w wątpliwość. Autor przedstawia hipotetyczny ciąg zdarzeń, które mogły doprowadzić do tego tragicznego i symbolicznego epizodu.

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156