Koszt życia

TEATR

Opowieść o siłach, które łączą ludzi, stawianiu czoła wyzwaniom, fizycznej niepełnosprawności i o tym, jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem.

Eddie, bezrobotny kierowca ciężarówki, siedzi samotnie w barze i wspomina ostatnie chwile z żoną. Byłą żoną, Ani, dla której po tragicznym wypadku samochodowym stał się największą podporą. Ich historia przeplata się z losami przepracowanej, niedostatecznie wykwalifikowanej i bezdomnej Jess. Kobieta podejmuje pracę, aby związać koniec z końcem. Tym razem jako opiekunka dla Johna, zamożnego absolwenta Harvardu, który cierpi na porażenie mózgowe.

„Koszt życia”, nagrodzony Pulitzerem tekst Martyny Majok, podejmuje temat relacji międzyludzkich w ekstremalnych sytuacjach. Wbrew pozorom nie jest to sztuka o osobach niepełnosprawnych, ale o skrajnych stanach, które pozbawiają nas niezależności. W tej historii zdrowie, majątek i pozycja społeczna schodzą na dalszy plan. Liczy się potrzeba bliskości z drugim człowiekiem i poszukiwanie sposobu na radzenie sobie z kolejami losu, cierpieniem, bólem.

Martyna Majok zabiera nas w podróż po najczarniejszych korytarzach życia, wierząc, że zawsze na końcu pojawi się słońce. To nadzieja, na którą możemy sobie pozwolić bo bardzo jej chcemy, ciężko na nią pracujemy.

#jestemnaczas

Przy okazji premiery zapraszamy do Biblioteka Gdynia i Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Na półkach znajdziecie tekst sztuki Martyny Majok, laureatki Pulitzera 2018, w wersji oryginalnej.

Dodatkowo ❗️dla posiadaczy Metropolitalna Karta do Kultury mamy 25% zniżki na bilety❗️

Poniżej lista bibliotek, w których dostępne są egzemplarze książki:

GDAŃSK
Biblioteka Manhattan (Filia WiMBP) 
American Corner Gdansk (Filia WiMBP)

GDYNIA:
Biblioteka Obłuże, ul. Boisko 6
Biblioteka Śródmieście, ul Władysława IV 7-15
Biblioteka Grabówek, ul. Morska 113
Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3
Biblioteka Chylonia, Opata Hackiego 33
Biblioteka Oksywie, ul Podchorążych 10 a
Biblioteka Karwiny, ul. Brzechwy 3/5
Biblioteka Chylonia, Centrum, ul. Kartuska 20 B
Biblioteka Wiedzy, ul Świętojańska 141-143
Biblioteka Z Pasją, al Zwycięstwa 96/98


World premiere produced in July 2016 by the Williamstown Theatre Festival Mandy Greenfield, Artistic Director, Michael Sag, General Manager.
Produced in New York City by the Manhattan Theatre Club Lynn Meadow, Artistic Director, Barry Grove, Executive Producer on June 7th, 2017.

Światowa premiera wyprodukowana w Lipcu 2016 r. przez Williamstown Theatre Festival Dyrektor Artystyczna Mandy Greenfield, Dyrektor Naczelny Michael Sag.
Wyprodukowano w Nowym Jorku 7 czerwca 2017 r. przez Manhattan Theatre Club Dyrektor Artystyczna Lyyn Meadow, Producent Wykonawczy Barry Grove.

AKTORZY
RECENZJE I DONIESIENIA MEDIALNE

Reżyserowi Grzegorzowi Chrapkiewiczowi udało się poprowadzić ten spektakl z dużą delikatnością i wyczuciem. To, co ważne w relacjach bohaterów, zostało podkreślone, ale nieprzerysowane

– Gazeta Świętojańska

Spektakl Grzegorza Chrapkiewicza – skromny inscenizacyjnie, ale z ciekawą scenografią Wojciecha Stefaniaka – z pewnością wart jest uwagi

– Gazeta Wyborcza

Grzegorz Chrapkiewicz skupia się na przesłaniu dramatu Majok. Dzięki niespiesznemu tempu widzowie mają wiele czasu na refleksję

– Trojmiasto.pl

Wyjątkowy, świetnie zagrany spektakl – opowieść o sile, ale i bezradności, o miłości, ale i samotności. Przede wszystkim jednak o nadziei

– Dziennik Bałtycki

„Koszt życia” to opowieść o czworgu ludziach połączonych tragedią i fizycznymi ułomnościami

– Gazeta Wyborcza

Nowy sezon w Konsulacie. Aż 190 wydarzeń… Na widzów czeka bogaty repertuar spektakli teatralnych. Jednym z nich będzie „Koszt życia” Martyny Majok

– Kurier Gdyński

Martyna Majok to polsko-amrykańska dramatopisarka urodzona w Bytomiu, mieszkająca na stałe w USA, dokąd wyjechała w wieku 5 lat

– Co jest grane

Dramat o tym, co najważniejsze

– Co jest grane

Na szczególną uwagę zasługuje „Koszt życia” – dzieło Martyny Majok, laureatki Pulitzera

– Dziennik Bałtycki

„Koszt życia” wkrótce na scenie GCK

– Kurier Gdyński

Nagrodzony Pulitzerem „Koszt życia” Martyny Majok od września na deskach gdyńskiego Konsulatu Kultury

– Dziennik Bałtycki
GALERIE ZDJĘĆ

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156