Trójmiejski Kabaret Literacki „Piwnica na Piętrze”

TEATR

Teksty śpiewane i odgrywane na scenie przez artystów są nowe, napisane specjalnie dla Kabaretu, nierzadko autorstwa samych wykonawców. Oprócz utworów w konwencji piosenki aktorskiej, jest też miejsce na wiersze. Nie zabrakło również skeczy. Wśród autorów tekstów znaleźli się Jerzy Łukaszewski, Ernest Bryl, Krzysztof Buszman, Paweł Himel, Jacek Wester, Szymon Jachimek, Andrzej Śledź i Marek Sadowski, Janusz Lubicz Tartyłło.

Całość niepozbawiona jest aluzji do bieżącej sytuacji politycznej, ale więcej tu ironii, sarkazmu i gorzkiej refleksji niż krytyki. To zresztą charakteryzuje cały wieczór Kabaretu Literackiego „Piwnica na Piętrze” – nostalgia i refleksja przeplatają się z dowcipem czasem nieco złośliwym, ale wyrafinowanym.

Kabaret literacki „Piwnica na Piętrze” jest wspólną inicjatywą środowisk twórczych Wybrzeża i Stowarzyszenia „Baduszkowcy” działającego przy Teatrze  Muzycznym w Gdyni. Jest też odpowiedzią na coraz wyraźniej rysujące się zapotrzebowanie na tego rodzaju produkcje.

Swą premierę miał w marcu 2018 r. w oliwskim Domu Zarazy, występował w sopockim Teatrze Atelier i wciąż jest na etapie poszukiwania stałego miejsca dla siebie, co jest warunkiem zrealizowania planów także pozascenicznych jakie przed sobą postawił.

Twórcami zarówno tekstów jak i muzyki są twórcy Trójmiasta, a wykonawcami w większości aktorzy Teatru Muzycznego w Gdyni.

W przyszłości „Piwnica na Piętrze” planuje stać się ośrodkiem integrującym widza ze środowiskiem twórców i artystów.

Kabaret stawia na jakość prezentowanych tekstów i muzyki chcąc nawiązać do tradycji dawnych gdańskich teatrzyków studenckich z lat 50 i 60.

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156