Spotkania literackie

LITERATURA

Transmisja online ze Studia Konsulat. Zapraszamy na cykl spotkań, które poprowadzi Krystian Nehrebecki. W wydarzeniu będzie można uczestniczyć poprzez fanpage Studio Konsulat i YouTube.

14 maja – rozmowa z Markiem Lasotą

13 maja 1981 roku to dzień zamachu na Jana Pawła II, to dzień w którym cały świat powstrzymał oddech – w tym tonie pisali dziennikarze gazet wszystkich kontynentów. Jaka była rola wywiadu PRL-u w przygotowaniach terrorystów? Dlaczego w dniu i miejscu zamachu przebywali pracownicy polskiej służby bezpieczeństwa? Komu najbardziej zależało na śmierci naszego rodaka? Czy to przypadek, że zamachowcem był… Turek? Skąd przyjechali mordercy, gdzie byli szkoleni, jakim szlakiem dotarli do Watykanu?

Na te i wiele innych pytań odpowie Marek Lasota – badacz, historyk, szef krakowskiego oddziału IPN-u, autor książki pt: „Donos na Wojtyłę” – owoc wieloletnich badań, mrówczej kwerendy, analizy dokumentów bezpieki.

15 maja – rozmowa z Markiem Dutkiewiczem, autorem tekstów takich przebojów, jak: „Jolka, Jolka, pamiętasz”, „Za ostatni grosz”, „Windą do nieba”, „Królowie życia”, „Dmuchawce, latawce, wiatr”.

21 maja – rozmowa z Andrzejem Sewerynem

3 czerwca – rozmowa z Jerzym Bralczykiem

Kiedy zaczęło się słowo? Czy słowa mają moc? Czy słowo może leczyć? Czy słowem można zabić? Dlaczego brak słów tak dużo mówi? O mowach które zmieniły świat! Profesor, językoznawca, logik, autor, publicysta, niezmordowany popularyzator wiedzy, Profesor Jerzy Bralczyk.

10 czerwca – rozmowa z księdzem Adamem Bonieckim.

Spotkanie poprowadzą Jarosław Wojciechowski i Krystian Nehrebecki.

Ks. Adam Boniecki – twórca książki „Lepiej palić fajkę niż czarownice”, poradnika „Vademecum generała, czyli czego nie robić i co robi, kiedy władza wpadnie ci w ręce”, autor myśli „Samo objęcie urzędu nie dodaje rozumu” lub „Śmiech jest jak kąpiel dla duszy”.

Redaktor Naczelny „L’Obsservatore Romano”, Generał Zakonu Marianów publicysta „Tygodnia Powszechnego”, podróżnik, reportażysta, felietonista lecz przede wszystkim kaznodzieja, ksiądz i przewodnik duchowy.  

17 czerwca – rozmowa z doktor Dorotą Sumińską

Rozmowa z dr weterynarz Dorotą Sumińską – o miłości do wszystkich stworzeń dużych i małych, o naszych braciach na łapach, z płetwami, skrzydłami, o listkach i korzeniach, o zadziwieniu światem przyrody, o sercu, spojrzeniu, wierności i tym, co daje nam zwierz, a czego często sobie nie uświadamiamy, o poszukiwaniu odpowiedzi na trudne pytania:

„Dlaczego hipopotam jest gruby?”,
„Dlaczego oczy kota świecą w nocy?”,
„Jak wychować dziecko, psa, kota i…faceta”?

24 czerwca – rozmowa ze Zbigniewem Hołdysem

O pieśniach protestu, na żywo opowie Zbigniew Hołdys – muzyk, instrumentalista, kompozytor, autor tekstów, menadżer, felietonista, redaktor gazet, radiowiec. Rozmowę poprowadzi Krystian Nehrebecki.

8 lipca – Miłka Raulin

Tym razem w rozmowie z Krystianem Nehrebeckim na wystąpi Miłka Raulin – himalaistka, alpinistka, najmłodsza zdobywczyni Korony Ziemi, gdynianka. Nasz Gość opowie nam o uporze, o konsekwencji, o dążeniu do celu, o cenie sukcesu, o podążaniu za marzeniami

8 lipca – rozmowa z Andrzejem Mleczko

Rozmowa z Andrzejem Mleczko – słynnym satyrykiem i rysownikiem. Nasz Gość opowie nam o poczuciu humoru rodaków, o dziejach najnowszych nadwiślańskiej krainy, o przeniesieniu stolicy do Gdyni, o tym, jak trudno być kronikarzem swoich czasów i o tym komu satyra jest droga, a komu tania.

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156