Prelekcje o historii Gdyni i spacery z Radą Dzielnicy Śródmieście

Poznaj Gdynię na nowo

Rada Dzielnicy Śródmieście i Konsulat Kultury w Gdyni zapraszają na cykl spacerów i prelekcji po Gdyni. Od września do grudnia mieszkańcy i miłośnicy naszego miasta będą mieli okazję do wysłuchania i poznania ciekawych historii, a także odwiedzenia nietuzinkowych zakątków naszego miasta. Wydarzenia poprowadzą znani gdyńscy przewodnicy, pasjonaci i badacze historii naszego miasta, wstęp  bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców i miłośników Gdyni na cykl interesującyh prelekcji i spacerów, poznacie nieznane historie i odwiedzicie wyjątkowe miejsca na mapie miasta z morza i marzeń. Wydarzenia poprowadzą znani gdyńscy przewodnicy, pasjonaci i badacze historii naszego miasta – mówi Beata Nawrocka, dyrektorka Konsulatu Kultury w Gdyni

Prelekcje odbywać się będą od września do grudnia w czwartki w godz. 17:00-18:00, w Konsulacie Kultury przy ul. Jana z Kolna 25 w Gdyni, wg następującego harmonogramu:

14 września   czwartek 17:00 – 18:00  – Michał Miegoń „Muzyka śródmieścia – artyści, kluby, publika / zamiennie – Od big-beatu do Gdyńskiej Sceny Alternatywnej”

12 października  czwartek 17:00 – 18:00 – Robert Chrzanowski „Miasto pod ostrzałem – opowieść o tym, co zabrała Gdyni II wojna światowa”

9 listopada  czwartek 17:00 – 18:00   Robert Chrzanowski „Gdynia niezaistniała, czyli miasto z marzeń (i paru koszmarów) – opowieść o niezrealizowanych gdyńskich inwestycjach – większych i mniejszych”;

7 grudnia czwartek 17:00 – 18:00 – Robert Chrzanowski
 Drugi gdyński grudzień – opowieść o pierwszych dniach stanu wojennego”

– Jako Rada Dzielnicy co roku współtworzymy i finansujemy projekty związane z poznaniem historii i zakątków dzielnicy Śródmieście i nie tylko. Chcemy aby mieszkańcy oraz sympatycy Gdyni mieli okazję do  odkrycia Gdyni  z różnej perspektywy. Mamy nadzieję, że poprzez wykłady i wędrówki szlakami miasta uczestnicy wydarzeń zainteresują się Śródmieściem na nowo   – mówi Jędrzej Szerle, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Śródmieście.

Spacery odbywać się będą w niedziele o godz. 12:00., start spod Konsulatu Kultury , ul. Jana z Kolna 25 w Gdyni, wg następującego harmonogramu:

17 września  niedziela   12:00 – Michał Miegoń „Wokół międzytorza – spacer po dawnym torfowisku”

15 października  niedziela   12:00 – Robert Chrzanowski „Gdyńska ziemia święta” – spacer szlakiem budowli sakralnych (stałych i tymczasowych) różnych wyznań w śródmieściu

12 listopada  niedziela   12:00 – Michał Miegoń „Gastronomiczna historia śródmieścia – spacer śladami dawnych barów oraz restauracji”

10 grudnia  niedziela   12:00 – Robert Chrzanowski „Gdyńska konspira” – spacer szlakiem tajnych drukarni, siedzib konspiracyjnych organizacji, miejsc zamieszkania konspiratorów”

Wydarzenia poprowadzą Tomasz Rembalski, Michał Miegoń, Robert Chrzanowski, Krystian Mielczarski i Ewelina Marciniak.