Orbitowski x Paciorek: to nie jest kolejna nudna rozmowa z pisarzem

LITERATURA

W sobotę, 27 maja o godzinie 15:00, zapraszamy Was do Konsulatu Kultury w Gdyni na spotkanie literackie z Łukaszem Orbitowskim!

Ale znacie nas i wiecie, że to nie będzie kolejna nudna rozmowa z pisarzem. Zwłaszcza, że przeprowadzi ją Krzysztof Paciorek!

Porozmawiają o wszystkim: twórczości, sprawach bieżących, wypaleniu zawodowym, empatii, sytuacji na rynku pisarskim, aktywności Orbitowskiego w social mediach. Jak człowiek nie płynący z głównym nurtem odnajduje się w świecie show biznesu?

Będzie też mowa sympatii Orbitowskiego do Gdyni, o ostatniej powieści. Jak podkreśla Paciorek: “Postaram się wyciągnąć z Łukasza obraz przede wszystkim człowieka, a na końcu dopiero pisarza”. Podejmiemy się lekkiej demitologizacji zawodu literata.

Łukasz Orbitowski urodził się w 1977 roku w Krakowie. Jest synem znanego malarza, Janusza Orbitowskiego. W 2002 roku ukończył studia na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoje recenzje i felietony publikował między innymi w „Nowej fantastyce”, w „Przekroju”, „Lampie” oraz w „Gazecie Wyborczej”. W latach 2016-2020 prowadził program „Dezerterzy” na antenie TVP Kultura. Laureat Paszportu “Polityki” i Nagrody Zajdla. Otrzymał również nominację do Nagrody Literackiej “Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia.

Pierwszy zbiór opowiadań pisarza – „Złe wybrzeża” – wydano w 1999 roku. Spośród kolejnych dzieł artysty warto szczególnie powieści „Tracę ciepło” (2007), „Święty Wrocław” (2009), „Szczęśliwa ziemia” (2013) oraz „Inna dusza” (2015). W maju 2022 ukazała się najnowsza powieść pisarza “Chodź ze mną”, której akcja silnie związana jest z Gdynią czasów PRL.

Krzysztof Paciorek – historyk, producent wydarzeń muzycznych i tour manager. W przeszłości rzecznik prasowy Arki Gdynia. Wokalista zespołu JAD.

Wydarzenie odbędzie się w Konsulacie Kultury – to artystyczna przestrzeń łącząca teatr, muzykę i sztukę, a także siedziba Gdyńskiego Centrum Kultury oraz Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni.

Charakterystyczny budynek przy ul. Jana z Kolna przez 77 lat pełnił funkcję konsulatu i hotelu, a podczas wojny także schronienia dla jeńców i członków ruchu oporu. Wybudowany w 1936 roku, według projektu Stanisława Płoskiego, w stylu późnego funkcjonalizmu.

W ramach tegorocznej edycji Open House Gdynia będziecie mogli zwiedzić nie tylko budynek, ale też poznać szerzej jego historię, a także jego aktualnych lokatorów i ich kulturalną działalność.


Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156