Koncert i debata „Druga Fala”

MUZYKA

Serdecznie zapraszamy na koncert kolektywu Druga Fala w Konsulacie Kultury.

Występ poprzedzi spotkanie z muzykami poprowadzone przez dziennikarza muzycznego Kamila Wicika z Radia Gdańsk S.A.

Wydarzenie zorganizowane przez: Konsulat Kultury i Gdyńskie Centrum Kultury, Gdynię i Muzeum Miasta Gdyni.

Początek debaty: 19:00. Początek koncertu: 19:45

GSA to skrót oznaczający Gdyńską/Gdańską Scenę Alternatywną. Na początku lat 80-tych XX w. na Wybrzeżu powstało aktywne środowisko muzyczne, zrzeszające również poetów oraz malarzy. Ich wspólna praca, wraz ze wsparciem MCK Gdynia i animatora Waldemara Rudzieckiego, doprowadziła do wydania przez Tonpress płyty „Gdynia”, co było wyjątkowym wydarzeniem w skali krajowej – żadna lokalna scena nie doczekała się tak obszernego podsumowania.

W 1987 roku, podczas nagrania albumu „Gdynia”, powstało kilkadziesiąt utworów. Te, które nie zostały wydane na kultowej płycie, stały się zawartością kasety kompilacyjnej „Fala II”. W styczniu 2019 roku Muzeum Miasta Gdyni wydało nową edycję tego albumu pt. „Gdynia 1988-2018”, z interpretacjami utworów z płyty „Gdynia” wykonanymi i zaaranżowanymi przez młodych gdyńskich muzyków.

Przy okazji prac nad płytą spontanicznie zawiązał się kolektyw, zrzeszający dwa pokolenia muzyków oraz dzieci muzyków sceny GSA. Celem Drugiej Fali jest przypominanie o bogatym dorobku Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej. Sceny, która nie oglądała się na trendy oraz nie uznawała granic stylistycznych, łączyła style muzyczne i przede wszystkim charakteryzowała się melodyjnością i iście morską przestrzenią.

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156