Kaczmarski/Staszewski

MUZYKA

Chcemy przybliżyć sylwetki obu bardów – Jacka Kaczmarskiego i Stanisława Staszewskiego, ukazać ich niezwykłą twórczość, zarówno w kontekście historycznym – PRL, jak i w odniesieniu do współczesnych wydarzeń.

Przemysław Lembicz (śpiew, gitara) oraz Marcin Żmuda (fortepian, śpiew) to założyciele Kwartetu ProForma, specjalizującego się w piosence autorskiej i poetyckiej, znanego także ze współpracy z Kazikiem Staszewskim.

W kwietniu 2009 Marcin został zaproszony przez Przemysława Gintrowskiego do akompaniowania podczas jednego z koncertów. Ta w założeniu jednorazowa pomoc przeobraziła się w stałą współpracę, która trwała aż do śmierci Gintrowskiego w 2012 roku, zaowocowała także udziałem w sesji nagraniowej jego ostatniej płyty „Kanapka z człowiekiem i trzy zapomniane piosenki”.

Kanwą koncertu jest prezentacja różnych stron życia w czasach PRL-u, którego realia obaj pieśniarze opisywali w swoich utworach. Jacek Kaczmarski w poetycki, bogaty w środki stylistyczne sposób komentował opresyjną rzeczywistość egzystencji w komunistycznym państwie, częstokroć posługując się metaforyką i alegoriami wywiedzionymi z literatury, malarstwa czy filmu, na temat których posiadał ogromny zasób wiedzy. Jego niebywale erudycyjna liryka identyfikowana była jako głos antykomunistycznej opozycji oraz z etosem Solidarności – jako oficjalnie nielegalna, przez całą dekadę lat osiemdziesiątych rozpowszechniana była w drugim obiegu, sam zaś Kaczmarski stał się postacią kultową.

Koncert „Kaczmarski/Staszewski” to unikatowa pozycja w kalendarium wydarzeń kulturalnych Gdyni, zarówno z uwagi na wartości artystyczne, jakie ze sobą niesie, ale również na rozbudowany aspekt edukacyjny i poznawczy. Z jednej strony upamiętnienie i prezentacja dorobku dwóch niezwykle ważnych dla polskiej piosenki poetyckiej postaci są istotne ze względu na kultywowanie dziedzictwa kultury polskiej okresu PRL-u, z drugiej zaś przyczynią się do popularyzacji istotnego dla kultury współczesnej historii i kultury Polski okresu komunistycznego. Z uwagi na udział syna Stanisława Staszewskiego, Kazika, który jako artysta jest arcypopularny wśród młodych ludzi, spodziewany jest udział licznych odbiorców spośród tej grupy. Dzięki temu młodzież, dla której okres PRL-u jest historią niemalże nieznaną, będzie miała okazję poprzez ten koncert zaznajomić się z realiami życia w komunistycznej Polsce. Na pewno będzie to wydarzenie ważne także dla żyjących w tamtym czasie osób dorosłych, dla których był to czas z wielu przyczyn wyjątkowy. Nowe aranżacje zespołu Kwartet ProForma i współczesne wykonania pieśni obu bardów zachęcą do przypomnienia i odkrycia ich utworów na nowo.

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156