Jacek Kaczmarski „Świadectwo”

MUZYKA

Jeden z ostatnich koncertów Jacka Kaczmarskiego odbył się 13 grudnia 2001 roku w Kościele oo. Franciszkanów w Gdyni. Zorganizowano go z myślą o upamiętnieniu 20. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Koncertem „Świadectwo” chcemy nawiązać do tamtego wydarzenia.  W tym samym miejscu usłyszymy utwory z repertuaru Jacka Kaczmarskiego w interpretacji Jacka Bończyka – wielkiego admiratora Jacka K., świetnego śpiewającego aktora, reżysera.  Wykona on kilkanaście znanych piosenek, m.in. Modlitwa o wschodzie słońca, Arka Noego, Nasza klasa, Starzy ludzie w autobusie, Przejście Polaków przez Morze Czerwone, Mury, Obława, Źródło, Prośba, Ilu nas w ciszy.

W koncercie weźmie udział również Jacek Kleyff – żywa legenda piosenki studenckiej i kabaretowej, bard, poeta, kompozytor, który wykona  swoje dawne utwory, m.in. Tolerancja, O śmierci Brunona Schulza, Hieronim Bosch, Nocnoautobusowa.

W 1981 roku po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, Kaczmarski został we Francji, gdzie przebywał w związku z trasą koncertową. Od 14 grudnia 1981 współtworzył paryski Komitet Poparcia Solidarności, był w składzie pięcioosobowej Rady Komitetu.

Nazywany „Bardem Solidarności”, występował w różnych krajach Europy, w USA, Australii, Afryce Południowej, zazwyczaj część honorariów przeznaczał na wsparcie podziemnej już wówczas „Solidarności”.

Twórczość Jacka Kaczmarskiego jest wciąż żywa i potrzebna, zapraszamy na wieczór pełen niezapomnianych wrażeń.

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156