Ladies’ Jazz Festival 2022 – koncerty Finalistek!

MUZYKA

Ladies’ Jazz Festival – jedyny w Europie Festiwal Dam Jazzu

Od pierwszego razu w lipcu, od pierwszego razu w Gdyni, mieście, które powstało przecież w tych samych czasach co jazz i brzmi jak dama jazzu powinna: wyraźne, dobitnie, godnie, taktownie, z wdziękiem.

Ladies’ Jazz Festival to hołd dla kobiet, uznanie ich niebagatelnego wkładu w rozwój muzyki. To pokłon nad pięknem, dobrym smakiem, radością.
Wybitne postaci, wspaniałe produkcje, niezapomniane wydarzenia przede wszystkim muzyczne, wyjątkowe artystki – oryginalne, ciekawe, niepowtarzalne święto muzyki jazzowej, swingu, latino, inteligentnego popu

Koncerty finalistek konkursu Grand Prix odbędą się w Konsulacie Kultury! 

Od sześciu lat częścią Ladies’ Jazz Festival jest konkurs o Grand Prix festiwalu. Jury tegorocznej edycji konkursu pod kierownictwem Urszuli Dudziak postanowiło zaprosić do Gdyni na koncerty finałowe w Konsulacie Kultury następujące cztery Artystki:

Ola Błachno 
Małgorzata Hutek
Kateryna Kravchenko
Laura Marti

Zdobywczyni głównej nagrody zostanie wyłoniona przez Jury po koncertach z udziałem publiczności w dniach 27 i 28 lipca 2022 w gdyńskim Konsulacie Kultury.

27 lipca 2022 r., środa, godz. 17, Konsulat Kultury w Gdyni 
Kateryna Kravchenko Bilety

KATERYNA KRAVCHENKO
Kateryna Kravchenko jest ukraińską piosenkarką jazzową i kompozytorką. Na fortepianie gra od czwartego roku życia, śpiewa jazz od jedenastego. W 2014 roku z malutkiej Bałty przeniosła się do Odessy, gdzie poświęciła się dalszej  edukacji muzycznej i współpracy z innymi muzykami biorąc udział w konkursach, koncertach i produkcjach telewizyjnych. W 2018 roku opuściła Ukrainę, aby rozpocząć studia muzyczne w Akademii Carla Marii von Webera w Dreźnie. Po wygraniu konkursu zespołowego w Hochschule für Musik w Dreźnie i trzecim miejscu w Konkursie Blue Note w Poznaniu, Sukces dał jej możliwość występów na większych scenach, takich jak Dni Jazzu w Dreźnie, Staatsschauspiel Dresden czy Europejskie Centrum Sztuki w Hellerau oraz pomógł nagrać debiutancki album „Stories”, wydany w październiku 2020 r. „Od dawna marzyłam o założeniu zespołu. Chciałam odkryć siebie, poeksperymentować, pisać muzykę i pracować z muzykami z różnych krajów”. Projekty Kateryny nie ograniczają się tylko do sceny jazzowej i śpiewu. Pisze muzykę na różne składy i poszerza swoje umiejętności również pozamuzyczne. Jej chęć rozwoju i nauki zachęca ją do wyjazdu do Sztokholmu, gdzie w Royal College of Music chciałaby rzucić wyzwanie swojej kreatywności i odkryć nowe źródła inspiracji.
Kateryna Kravchenko wystąpi 27 lipca o 17:00 w Konsulacie Kultury

27 lipca 2022 r., środa, godz. 19, Konsulat Kultury w Gdyni 
Małgorzata Hutek Bilety

MAŁGORZATA HUTEK 
Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach – specjalność wokalistyka jazzowa oraz studentka wydziału kompozycji i aranżacji tejże Akademii. Nagrała dwie autorskie płyty, debiutancką Grounded in Love z Nikolą Kołodziejczykiem, Michałem Kapczukiem oraz Szymonem Madejem oraz Psalmy wraz z Dominikiem Wanią i zespołem Atom String Quartet. W 2017 nagrała płytę do muzyki czeskiej trębaczki jazzowej Stepanki Balcarovej „Life and Happiness of Julian Tuwim”, która zawiera 9 utworów do wierszy polskiego poety. Projekt ten został poszerzony o orkiestrę symfoniczną i w 2022 roku zaprezentowany w Radio Praha. Dzięki otrzymanemu stypendium w Roku Moniuszkowskim zrealizowała koncert „Songbook of Moniuszko” z jazzowymi aranżacjami pieśni Stanisława Moniuszki. Koncert swoją premierę miał w studio koncertowym Radia Łódź oraz na jego antenie.Koncertowała m.in. na festiwalach Jazz Jamboree (2013), Singer Jazz Festival, Jazz Fest Brno 2019 (Cz), Jazzines Trutnov 2019 (Cz), Jazz i Okolice Tychy (PL), Geyer Music Festiwal i in. Współpracowała z wybitnymi muzykami: Krzysztofem Herdzinem, Nikolą Kołodziejczykiem, Atom String Quartet, Dominikiem Wanią, Jaromirem Honzakiem oraz Tomaszem Kałwakiem, Jest dwukrotną stypendystką Prezydenta Miasta Łodzi i laureatką Grand Prix Jazz Melomanii dla Najlepszego Łódzkiego Artysty Jazzowego/Artystki Jazzowej. W konkursie o Grand Prix Ladies’ Jazz Festival 2022 wystąpi 27 lipca o 19:00 w Konsulacie Kultury.

28 lipca 2022 r., czwartek, godz. 17, Konsulat Kultury w Gdyni 
Laura Marti Bilety

LAURA MARTI to wokalistka jazzowa, etno, rockowa i popowa, kompozytorka, pianistka i autorka tekstów. Jest dumną Ukrainką o ormiańskich korzeniach i brazylijskim sercu, jedną z najbardziej wszechstronnych wokalistek na Ukrainie o aksamitnym głosie. Nagrodzona tytułem „Singer of the Year” przez ELLE Style Awards, nominowana do „Project Of The Year”. Współpracowała z wieloma uznanymi jazzmanami. 
Wydała 5 albumów studyjnych, pojawiła się jako wyróżniona artystka na dwóch kolejnych albumach i wyprodukowała pokaźną liczbę singli. 
Występowała na znanych międzynarodowych festiwalach jazzowych: Leopolis Jazz Fest (ex Alfa Jazz Fest), Jazz nad Odrą, Lotos Jazz Fest, Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Bez, Bouquet Kyiv Stage, Atlas Weekend i innych. 
Wśród jej międzynarodowych kolaboracji są: Bobby McFerrin, Lars Danielsson, Magnus Öström, Michiel Borstlap, Hans Peter Salentin, Misha Tsiganov, Vadim Neselovskyi, Tamara Lukasheva. Laura Marti wystąpi w duecie z pianistką Nataliyą Lebedevą.

28 lipca 2022 r., czwartek, godz. 19, Konsulat Kultury w Gdyni 
Ola Błachno Bilety

ALEKSANDRA (OLA) BŁACHNO 
Wokalistka, kompozytorka, skrzypaczka, autorka tekstów. Absolwentka klasy skrzypiec PSM II st. im. J. Elsnera w Warszawie, Wydziału Piosenki w PSM II st. im. F. Chopina w Warszawie, wokalistyki jazzowej w Policealnym Studium Jazzu im. H. Majewskiego, wokalistyki jazzowej w Universität der Künste Berlin (Jazz-Institut Berlin) oraz tegoroczna absolwentka dwóch kierunków magisterskich- kompozycji i aranżacji w Universität der Künste Berlin (Jazz-Institut Berlin; Master Composition and Arrangement) oraz wokalistyki jazzowej w Hochschule für Musik FRANZ LISZT w Weimarze (Master- Improvisierter Gesang). W grudniu 2019 roku Ola wydała debiutancki mini album Ola Błachno „How To Be Me” (wydawnictwo Soltan Art Group). W tym samym roku miała okazję tworzyć projekt „God is now”, w którym śpiewała z niemieckim NDR Big Band. Brała ona udział w konkursach (m.in. była finalistką konkursu na Indywidualność Jazzową 2020 w ramach festiwalu Jazz nad Odrą, III nagroda w konkursie na Nową Nadzieję Jazzu 2018 w ramach Novum Jazz Festival, II nagroda na Międzynarodowym Konkursie NIEMEN NON STOP, I nagroda na Festiwalu Piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”), festiwalach (m.in. Jazz Jamboree, Kurt Weill Fest, Per Artem ad Astra, Festiwal Muzyczny „Wszystkie Strony Świata”, FAMA) oraz ponad 30 warsztatach muzycznych w kraju i za granicą. Przez około 6 lat była skrzypaczką w orkiestrze kameralnej „DIVERTIMENTO” (koncerty w Polsce, Włoszech, Kanadzie). Współpracowała z Filharmonią Narodową oraz teatrem Rampa. Aktualnie, jako absolwentka kompozycji i aranżacji, skupia się na pracy twórczej, zdobywaniu dodatkowych umiejętności z zakresu kompozycji. Wydała też tom wierszy „Daj się słyszeć”.

Program Ladies’ Jazz Festival, Gdynia 2022

25 lipca 2022 r., poniedziałek, godz. 20, Filharmonia Kaszubska Wejherowo, Andrea Motis

27 lipca 2022 r., środa, godz. 17 i 19, Konsulat Kultury w Gdyni, Koncerty Finalistek konkursu Grand Prix

28 lipca 2022 r., czwartek, godz. 17 i 19, Konsulat Kultury w Gdyni, Koncerty Finalistek konkursu Grand Prix


29 lipca 2022 r., piątek, godz. 17, Teatr Muzyczny w Gdyni, Aga Zaryan

29 lipca 2022 r., piątek, godz. 20, Teatr Muzyczny w Gdyni, Grażyna Łobaszewska i Goście

30 lipca 2022 r., sobota, godz. 17, Teatr Muzyczny w Gdyni, Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz

30 lipca 2022 r., sobota, godz. 20, Teatr Muzyczny w Gdyni, Rebekka Bakken

31 lipca 2022 r., niedziela, godz. 20, Teatr Muzyczny w Gdyni, Tanita Tikaram

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156