Królowa Śniegu

TEATR

Królowa Śniegu na scenie Centrum Kultury w Gdyni

Scena 138 – po sukcesie spektaklu „Idąc do…czyli historia Małego Księcia” – postanowiła raz jeszcze zaczerpnąć inspirację z klasyki dziecięcej literatury, by pokazać, że bajki nie przemawiają jedynie do najmłodszych. Chcąc pokazać bajkę o Królowej Śniegu jako jedną  z piękniejszych historii o miłości, przyjaźni i dojrzewaniu do dorosłych decyzji, przygotowała opowieść o Kaju i Gerdzie w futurystycznym entourage’u.

A słyszeliście historię o Królowej Śniegu, kochani?

Czasem poszukiwanie samego siebie wymaga szukania też kogoś innego. Czasem miłość rozgrzewa serce tak bardzo, że stapia nawet największe  przeszkody, a pory roku zmieniają się gwałtowniej niż byśmy tego chcieli. Wierząc, że nawet po najmroźniejszej zimie pojawi się kwiecista wiosna, zapraszamy Was w podróż po często lodowatych zakamarkach ludzkiego serca, które stopić potrafi jedynie prawdziwa miłość. Właśnie o podróży i poszukiwaniu sensu miłości będzie nasz najnowszy spektakl „Królowa Śniegu”. W świecie zdominowanym przez ulotne informacje i układy scalone komputerów oraz władców telewizji bardzo łatwo można się zatracić. Tylko prawdziwe uczucie potrafi przywrócić spokój i pomóc zrozumieć, co jest w życiu naprawdę ważne. Zarówno wciąż poszukujący, jak i ci, którzy już miłość odnaleźli, znajdą w naszym spektaklu prawdę, ciekawe wątki oraz zobaczą ulubione postacie w zmaganiach z dorosłością.

Opis projektu

Zachęceni zeszłorocznym sukcesem, naszego spektaklu Idąc do… czyli historia Małego Księcia, postanowiliśmy raz jeszcze zaczerpnąć inspirację z dziecięcej klasyki, by pokazać, że bajki nie przemawiają jedynie do dzieci. Chcąc pokazać bajkę o Królowej Śniegu, jako jedną z piękniejszych historii o miłości, przyjaźni i dojrzewaniu do dorosłych decyzji, postanowiliśmy przedstawić opowieść o Kaju i Gerdzie w futurystycznym entourage’u. Naszym pomysłem jest cyberprzestrzeń, celebrytyzm oraz wszechobecna telewizyjność czy też konwergencja, zaczerpnięta niejako z publikacji Marshalla McLuhana, Zygmunta Baumana i Henry’ego Jenkins’a. Chcielibyśmy, aby wyniki naszej pracy przemówiły nie tylko do dzieci, ale także ich rodziców, którzy mogli zapomnieć, że treści zawarte w baśniach i opowieściach, stanowią wartości uniwersalne, a przede wszystkim ponadczasowe. Nasza interpretacja jednej z najpiękniejszych baśni napisanych przez Hansa Christiana Andersena, choć w nowoczesnym wydaniu, nie straci nic na swoim mroźnym i przejmującym klimacie, przeszywającym zarówno ciało jak i duszę.

Opis organizacji

Scena 138, jest edukacyjnym projektem teatralnym Towarzystwa Miłośników Gdyni, Centrum Kultury Gdyni i Teatru Miejskiego w Gdyni popartym środkami z wydziału kultury Urzędu Miejskiego w Gdyni. Skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz młodzieży akademickiej, zainteresowanej artystyczną pracą na scenie, od 2011 roku działa jako niezależna grupa teatralna. Dzięki cotygodniowym, czterogodzinnym warsztatom aktorskim, prowadzonym przez Tomasza Podsiadłego (aktor, www.podsiadly.com), oraz próbom teatralnym, młodzi adepci sztuki scenicznej uczą się pracy w grupie, poznają podstawowe techniki aktorskie, a także rozwijają sprawność psychoruchową.

Celem cotygodniowych warsztatów odbywających się w roku 2012, jest stworzenie profesjonalnego spektaklu dramatyczno-muzycznego opartego na autorskim scenariuszu Mirona Miotka, z kostiumami zaprojektowanymi i uszytymi przez Magdalenę Kurek (gdyńska artystka-plastyk).

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156