Koncert pt. „Tajemnice Dnia Powszedniego” Katarzyna Cygan

MUZYKA

Uwaga!

Z przyczyn niezależnych od organizatora koncert pt. „Tajemnice dnia powszedniego” Kasi Cygan zostaje odwołany.

Kasia Cygan – tekst, Maciej Łyszkiewicz – muzyka
Projekt: Kraków – Gdynia

Artyści:
Kasia Cygan  – wokal
Maciej Łyszkiewicz– fortepian
Adam Kawończyk – trąbka, flety, kalimba
Maciej Warda – bas
Oleg Dyyak – instrumenty perkusyjne, cajon, akordeon
Wizualizacje – Artur Brocki

Patronat Medialny Radio Gdańsk i TVP Gdańsk 

Organizator: Fundacja Bona

Koncert „Tajemnice dnia powszedniego“ – to  muzyczno-poetycka propozycja  pełena szacunku i wsparcia dla współczesnego człowieka. 

Teksty Kasi Cygan – można traktować jako  rozważania na temat ludzkiej natury, relacji, wyborów.   “Tajemnice” –  skierowane są do ludzi, którzy mają ochotę na chwilę refleksji, zatrzymania się w tym zakręconym świecie. 

Najistotniejszym przesłaniem „Tajemnic” jest skierowanie ludzkiej uważności na odnalezienie drogi do siebie samego, do prostego pojmowania spraw i zachwytu nad urodą życia, w akceptacji i docenieniu. Ważnym elementem przekazu jest powrót do natury i do jej piękna.

Muzyka Macieja Łyszkiewicza wspaniale interpretuje tekst i niesie go w bossanowie, funky, swingu i balladzie. Jest napisana z przysłowiowym biglem, grana przez rewelacyjnych muzyków, a ciekawostką jest, że zespół używa dodatkowo, ciekawych instrumentów jak kalimba, misy, muszle, flety.

ARTYŚCI:

KASIA CYGAN  

Gdynia: Solistka Teatru Muzycznego za dyrekcji Jerzego Gruzy. Grała wiele musicalowych ról (Eponina – les Miserables, Polly w „Operze za 3 grosze”, córka – w  „Skrzypku na dachu”,  Królewna Różyczka – w „Ja kocham Rózię”. Miśka – w „Czarnej dziurze” i wiele innych w reżyserii Jerzego Gruzy. Pracowała również jako aststent reżysera.  Zagała Królewnę Angelikę w Jego filmie i rerialu Tv  „Pierścień i róża. Reżyserowała  pod Jego opieką,  swój pierwszy spektakl muzyczny – pt. „Nie płacz kiedy odjadę”.  Realizowała – /scenariusz, reżyseria/ w II programie TVP – spektakl  „Pod Papugami”,-  pod opieką  artystyczną Mariana Ligęzy. W Gdyni rozpoczęła również swoją drogę jazzową, śpiewała między innymi Leszkiem Dranickim, z Brandonem Furmanem.

Kraków – od 2000 r. Tu  realizowała projekty autorskie, pod szyldem Teatru Muzy. Najważniejsze,  to spektakle: „Klenczon Poemat rockowy”- z M. Piekarczykiem – (premiera w Sopockim Teatrze w Off de Bicz/Atelier/),  i  spektakl „Szpilki – piosenki mojego taty”; spektakle  wystawiane w wielu miastach Polski i zagranicą.  W  Krakowie, Kasia prowadzeniła  Scenę w Kamieniołomie, na Podgórzu,  gdzie zapraszała wielu artystów i sama śpiewała. W Krakowie również  reżyserowała  kilka mega koncertów  z plejadą polskich gwiazd  – dwa z nich w Filharmonii Krakowskiej: „Dla Marka P” i „Dla Małopolskiego Hospicjum Dziecięcego”. W  Radio Kraków przez 3 sezony realizowała polsko-włoski projekt koncertowy pt.” Gałązka Oliwna”.  

Dziś – Śpiewa repertuar musicalowy, jazzowy, bluesowy, ale przede wszystkim – piosenki autorskie. Pisze teksty, Współpracuję z kilkoma składami muzycznymi. Nagrała 4 płyty, /z wybitnymi muzykami m. inn. Markiem Radulim, Jarkiem Śmietaną/, ostatnia, autorska pt.  „Serce w ogrodzie swoim”- 2021.

Poza Krakowem, związała się również z Lanckoroną,  życiem pośród wzgórz, łąk, aniołów i  tu  stworzyła „Scenę Na dolinie”, gdzie śpiewa i zaprasza  gości na artystyczne wydarzenia. 

MACIEJ ŁYSZKIEWICZ

Muzyk urodzony w Gdyni, autor piosenek, pianista i muzyk sesyjny. Pomysłodawca i twórca przebojów zespołów No Limits, Leszcze, Łyczacza, Iza&Latynoscy Brothers, KoŁysz oraz The Q. Jego piosenki śpiewali tacy artyści jak Grażyna Łobaszewska, Urszula Dudziak, Iza Kowalewska, Kasia Cygan i Maciej Miecznikowski. Autorami słów do jego muzyki byli m.in. Agnieszka Osiecka, Jan Wołek, Zbigniew Książek, Michał Zabłocki i Andrzej Poniedzielski. Jako muzyk sesyjny Maciej Łyszkiewicz nagrywał lub koncertował z brazylijską wokalistką Ive Mendes, a także z zespołami Golden Life, Apteka, Skawalker czy IMTM. Piosenki jego autorstwa były prezentowane przez stacje radiowe nie tylko w Polsce, ale również w londyńskim Delite Radio, BBC 6 Music, belgijskim Crooze FM i w UK Jazz Radio oraz w rozgłośniach radiowych w USA, Australii, Kanadzie i Brazylii. Muzyka Maćka Łyszkiewicza ukazywała się na płytach artystów w Polsce, na składankach jak Ladies Jazz, niemieckim Latin Garden a także w USA i Meksyku na kompilacji The Lounge King Presents. Niedawno ukazał się nakładem renomowanego wydawnictwa GAD Records album Zawód Autor poświęcony twórczości Łyszkiewicza. Jest to pierwsza płyta z serii przedstawiającej najciekawszych polskich kompozytorów piosenek.

ADAM KAWOŃCZYK 

Zadebiutował w 1975 roku na festiwalu Jazz nad Odrą zdobywając nagrodę jako instrumentalista. Współpracował z wieloma zespołami i muzykami jazzowymi min. Extra Ball, Sami Swoi, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Krzysztof Ścierański.  Jeden z czołowych polskich trębaczy jazzowych.

Występował na wielu europejskich festiwalach jazzowych. Nagrywał muzykę filmową i teatralną takich kompozytorów jak Zbigniew Preisner i Jan Kanty Pawluśkiewicz.  Jest leaderem własnych formacji, kompozytorem i aranżerem.

OLEG DYYAK 

Absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej.  Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Koncertował w składzie uznanego w szerokich kręgach muzycznych na całym świecie zespołu „The Cracow Klezmer Band”. Spośród wielu  nazwisk  z którymi współpracował są  takie  sławy jak: Tomasz Stańko, Robert Kabara, John  McClean, Don Byron,  Grażyna Auguścik, Łada Gorpienko, Tomek Gąssowski czy Sinfonietta Cracovia.

MAX KOWALSKI 

Kontrabasista, kompozytor, lider i założyciel zespołu Max Klezmer Band, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest autorem muzyki do spektakli dla wielu teatrów w całej Polsce, m.in. Teatr Witkacego, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Scena Premier Invitro w Lublinie, Teatr Polski w Bielsku-Białej. Kontrabasista w zespole Luka Mazur Quartet. Współpracuje z wieloma muzykami scen krakowskich.

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156