Idąc do… czyli historia Małego Księcia

TEATR

„Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi. Choć niewielu o tym pamięta”- napisał  w przedmowie do swej opowieści o Małym księciu Antoine de Saint Exupery. My nie zapominamy. Pamiętamy też ten moment, gdy dzieci stają się dorosłymi. O nich będzie  pierwszy spektakl Sceny 138. Powrót do zapomnianych, porzuconych na strychu zabawek rozpoczyna sentymentalna podróż bohaterów ku dorosłości, jaką przeszedł każdy z nas. Zarówno już dorośli jak i jeszcze dzieci znajdą w tym spektaklu ciekawe wątki oraz będą mieli szansę zobaczyć ulubione postaci w zupełnie nowym świetle.

Grupa Teatralna Scena 138 to projekt edukacyjny powstały z inicjatywy Tomasza Podsiadłego we współpracy z Centrum Kultury w Gdyni, Towarzystwem Miłośników Gdyni, i Teatrem Miejskim w Gdyni poparty środkami z wydziału kultury Urzędu Miejskiego w Gdyni. Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży i studentów pragnących rozpocząć swą przygodę z teatrem, zarówno profesjonalną jak i amatorską – tylko dla zabawy. Próby odbywają się w każdy wtorek w Centrum Kultury w Gdyni przy ul. Łowickiej o godzinie 18:00. Zwieńczeniem projektu są spektakle wystawiane na deskach sceny w teatralnej w Centrum Kultury w Gdyni.

Tomasz Podsiadły – aktor, reżyser

Pracę na scenie rozpoczął jako czternastolatek w Teatrze Miejskim w Gdyni. Zagrał tam pod okiem takich reżyserów jak Jarosław Kilian, Adam Hanuszkiewicz czy Waldemar Śmigasiewicz.

Później ukończył Szkołę Wokalno – Aktorską  przy Teatrze Muzycznym w Gdyni i na osiem sezonów związał się z tą sceną. Jednak wczesna miłość do dramatu nie została pogrzebana. Po zakończeniu edukacji i rozpoczęciu etatowej pracy na deskach teatralnych odkrył, ze poza pracą aktora równie ciekawa jest reżyseria.  Zaczął stawiać pierwsze kroki w tym fachu i z czasem stało się to głównym zajęciem. Dziś mówi o sobie: „ Z wykształcenia jestem aktorem, jednak czuję się przede wszystkim reżyserem. Praca z aktorami i możliwość kreowania rzeczywistości scenicznej daję mi wiele radości.”

Marta Łosiewicz – asystent reżysera

Studentka wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej, na stałe związana z gdyńskim projektem  SCENA 138. Nauczycielka British International School w Gdańsku, gdzie prowadzi zajęcia teatralne. Asystent reżysera części artystycznej gdyńskiej Parady Niepodległości, pomysłodawca i założycielka portalu ludzi aktywnych DIGIDIGI. Swoją pasję, energię i wolny czas poświęca na pomoc w angażowaniu młodych, zdolnych ludzi w rozwój życia kulturalnego Trójmiasta. Za swoja działalność na rzecz rozwoju inicjatyw teatralnych  w 2011 roku została wybrana jedną z Siedmiu Nadziei Trójmiasta plebiscytu portalu Moje Miasto Trójmiasto.

Magdalena Kurek – scenografia, kostiumy

Wszechstronna artystka, kiedyś modelka, aktorka. Obecnie zajmuje się scenografią i kostiumami Grupy Teatralnej Scena 138. Zainspirowana spektaklem „Idąc do…czyli historia Małego Księcia” powróciła do pasji jaką jest malowanie ilustracji do książek dziecięcych. W ten sposób powstało kilkanaście bardzo interesujących prac. Widzowie spektaklu obejrzą je na specjalnie zorganizowanej wystawie.