Gdynia w fotografii Andrzeja Jastrzembskiego – premiera albumu

SPOTKANIE

W ramach 94. Urodzin Gdyni, w sobotę, 8 lutego w Konsulacie Kultury odbędzie się wernisaż fotografa Andrzeja Jastrzembskiego, twórcy nowo wydanego albumu o Gdyni.

W tej publikacji miasto nie zawsze jest ukazane ze znanej perspektywy. Jastrzembski w poszukiwaniu kadru nie powstrzymuje się przed rozstawieniem drabiny na środku ulicy Świętojańskiej, z dachów kamienic
patrzy na miasto, czy ze szczytu komina elektrociepłowni na port.
Sobotni, wyświetlany na ekranie, pokaz fotografii będzie opowieścią Andrzeja Jastrzembskiego o Gdyni, impresją łączącą obraz z autorskim komentarzem, z dźwiękami miasta oraz nowoczesną muzyką jazzową.

Sprawcą ilustracji muzycznej oraz koncertu zamykającego ten wieczór będzie projekt muzyków w składzie:
Ignacy Wiśniewski (piano, elektronika)
Adam Żuchowski (kontrabas, sample)
Paweł Osicki (perkusja, nagrania miasta).

Na wernisażu dostępne będą premierowe egzemplarze albumu, możliwością otrzymania dedykacji od autora.

Andrzej Jastrzembski – gdynianin, z wykształcenia ekonomista, z pasji fotograf. Jego prawdziwa przygoda z utrwalaniem rzeczywistości, wówczas jeszcze na kliszy, rozpoczęła się w Irlandii. Podróżował po niej z aparatem latem 1999 roku. Efektem tej eskapady był przeplatany irlandzką poezją album o zielonej wyspie – Irlandia. Później powstawały kolejne autorskie albumy. Pośród nich uwagę zwraca 2-częściowy album Sopockie domy, zbiór czarno – białych fotografii, przedstawiający przedwojenną architekturę nadmorskiego kurortu.

Natomiast inna praca – Jeziora kaszubskie jest zrealizowana w kolorach wszystkich pór roku. Materiał zdjęciowy do tego albumu powstawał przez kilka lat. Fotografie pokazują nostalgiczne, wakacyjno–letnie nastroje, jesienne pejzaże oraz jeziora Pojezierza Kaszubskiego w zimowej aurze.

Do czarno – białej fotografii Andrzej Jastrzembski powrócił w dwóch następnych publikacjach. Zdjęcia do nich były zrobione w Warszawie i ukazują piękno jej przedwojennych dzielnic – Żoliborza i Mokotowa. W tych albumach oprócz fotografii odnaleźć można obszerne teksty. Przywołują one związane z tematami zdjęć historie, anegdoty czy spisane przez fotografa opowieści mieszkańców Warszawy.

W swoich wydawnictwach autor łączy wrażliwe spojrzenie na rzeczywistość oraz miłość do opowiadania historii – zarówno tych odległych jak i bliskich. Nadszedł czas na album o rodzinnym mieście autora – Gdyni.