FILM
Już od dwudziestu lat Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni kształtuje wyobraźnię i wrażliwość młodego widza. A wszystko za sprawą sekcji Gdynia Dzieciom, będącej częścią projektu Polskie Kino Młodego Widza. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich co roku w programie znajdują się wyjątkowe propozycje filmów dla dzieci i młodzieży – aktorskich i animowanych, fabularnych i dokumentalnych, najnowszych i klasyków.
Na przedszkolaków czekają nowe odcinki animowanych seriali z ich ulubionymi bohaterami – Basią („Basia. Jestem w sam raz”) i Kicią Kocią („Kicia Kocia w przedszkolu”). Tym razem Basia pojawi się na placu zabaw, w muzeum, będzie się zajmować modą i zmagać z alergią, a Kicia Kocia będzie majsterkować, jeździć na rowerze, zajrzy także na plac zabaw i do przedszkola. Ponadto najmłodsi widzowie zobaczą odcinki „Toru Superlisa”, „Szmatkowego Królestwa”, „Chichraszka” oraz „Limonka i Bezi”.
Dzieci nieco starsze (7-12 lat) będą mogły obejrzeć urocze plastycznie, pełne filozoficznej głębi „Wielkie zmartwienie” Zbigniewa Koteckiego, przypowieść o tym, że prawdziwe szczęście zaczyna się od poznania samego siebie, zabawnego „Smartfona” Tomka Niedźwiedzia z serii „Szalone wynalazki”, ekologiczną przestrogę „Szmaragdowa sieć” (reż. Anastasiya Misiukevich) oraz „The Grand Mother” Julii Hazuki, z Wielką Pajęczycą w roli głównej. Dla młodych widzów (10+) kierowany jest także pełen suspensu „Krab” Piotra Chmielewskiego, „Siostra” Kasi K. Pieróg, przypominająca, że inni, zwłaszcza rodzina, są nie mniej ważni, „Zapomniana książka” Agaty Gorządek, opowiadająca o stracie i radzeniu sobie z samotnością, oraz inspirowany irlandzką legendą uroczy „Wielki mały gigant” Jakuba Dolnego.
Wśród nowych rodzimych animacji skierowanych do młodych widzów (12+) są trzy tytuły szczególne, to tzw. dokumenty animowane: „Magda” Adeli Kaczmarek przypomina losy tytułowej piętnastoletniej bohaterki, zaprzysiężonej w 1940 roku żołnierki Brygady Podhalańskiej, polsko-brytyjski „Kapral Wojtek” Iana Gardnera opowiada historię niedźwiadka adoptowanego przez żołnierzy Korpusu Polskiego w czasie walk o Monte Cassino, a „Bezsenność Jutki” Marii Görlich-Opyd to przejmująca ekranizacja książki Doroty Combrzyńskiej-Nogali, z ilustracjami Joanny Rusinek, o siedmioletniej dziewczynce, która sądziła, że przyjechała do Łodzi na wakacje, a utkwiła wraz z dziadkiem i ciocią w żydowskim getcie.
Bardzo atrakcyjnie zapowiadają się pozostałe pełnometrażowe propozycje młodzieżowe: „Dziewczyńskie historie” Agi Borzym, frapujący dokument, także „chłopacki”, o dojrzewaniu, pierwszych uczuciach oraz blaskach i cieniach szkolnego życia, a także nowa, uwspółcześniona „Akademia pana Kleksa” według Jana Brzechwy, wyreżyserowana przez Macieja Kawulskiego, tym razem z Tomaszem Kotem jako ekscentrycznym nauczycielem.
I jeszcze dwa prawdziwe rarytasy. Dla tych, którzy nie widzieli – projekcje obowiązkowe, dla pozostałych – tych małych i tych dużych – podróż sentymentalna. „Proszę słonia” (1978) Witolda Giersza, animowana ekranizacja uroczej opowiastki Ludwika Jerzego Kerna o przyjaźni cierpiącego z powodu niskiego wzrostu Pinio i małego porcelanowego słonika, który karmiony dużymi porcjami witamin, przybiera rozmiary prawdziwego słonia, oraz „Podróż za jeden uśmiech” (1972) Stanisława Jędryki, adaptacja bestsellerowej powieści Adama Bahdaja o przygodach dwóch chłopców wędrujących podczas wakacji autostopem z Krakowa na Hel. Oba tytuły znalazły się wśród „Przebojów 20-lecia”, wybranych z okazji jubileuszu Polskie Kino Młodego Widza przez członków Koła Realizatorów Filmów dla Młodego Widza Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Zapraszamy zorganizowane grupy szkolne i przedszkolne do kontaktu i zapisywania się na bezpłatne pokazy.
Kontakt: Renata Smagacka, tel. 503 430 345, adres e-mail: r.smagacka@sfp.org.pl. Sprawdź regulamin oraz program wydarzenia.
Sekcja Gdynia Dzieciom organizowana jest przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich we współpracy z Pomorską Fundacją Filmową w Gdyni. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Patronat Honorowy nad projektem objęli: UNICEF Polska, Rzecznik Praw Dziecka, Związek Nauczycielstwa Polskiego. Patronami Medialnymi są Magazyn Filmowy oraz Rzeczpospolita. Partnerami są Lirene oraz Zespół Edukatorów Filmowych.
Program wydarzenia 26 września (czwartek):
09:00 | ZESTAW 4
„Kraken” (seria: „Toru Superlis”), reż. Piotr Szczepanowicz, 7’, Animoon, Letko 2021
„Smutaski i Wesołki” (seria: „Toru Superlis”), reż. Piotr Szczepanowicz, 7’, Animoon, Letko 2021
„Największy skarb” (seria: „Toru Superlis”), reż. Piotr Szczepanowicz, 7’, Animoon, Letko 2021
„Ciemność” (seria: „Szmatkowe Królestwo”), reż. Jarosław Szyszko, 7’, Serafiński Studio 2022
„Zabawki” (seria: „Szmatkowe Królestwo”), reż. Ewelina Stefańska, 7’, Serafiński Studio 2022
„Upalny dzień” (seria: „Chichraszek”), reż. Marzena Nehrebecka, 6’, Badi Badi 2021
„Limonek i Bezia: Jajko Niespodzianka”, reż. Ilenia Cotardo, Piotr Ficner, 3’, Likaon 2022
Sugerowana grupa wiekowa: przedszkole; czas projekcji: 44 minuty. Spotkanie z twórcami. Spotkanie edukacyjne
11:00 | „AKADEMIA PANA KLEKSA”reż. Maciej Kawulski, 127’, Open Mind Production, Polska 2023
Sugerowana grupa wiekowa: 9+ (klasy IV-VIII). Spotkanie z twórcami
Kontakt
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156
