Kłopoty z gender – spotkanie z Pauliną Januszewską

SPOTKANIE

Zapraszamy na ostatnie w tym roku filozoficzne spotkanie dyskusyjne.
Tak to nam jakoś wypada, że na ostatek wybieramy tematy bardzo ważne i często wskazujące na gorącą dyskusję. Tak będzie i w tym roku.
Temat: Kłopoty z gender. Judith Butler i teoria podmiotowości.

Pojęcie „gender” stało się w ostatnich latach przedmiotem ożywionej dyskusji. Podczas tego spotkania omówimy podstawowe tezy pracy „Uwikłani w płeć” J. Butler, jednej z najsłynniejszych prac teoretycznych, poruszających tematykę gender oraz teorii queer. Następnie przyjrzymy się, jak J. Butler zmieniała i aktualizowała zaproponowaną teorię performatywności w toku kolejnych debat i publikowanych prac.

Gość: 
Paulina Januszewska – dziennikarka Krytyki Politycznej, absolwentka rusycystyki i dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka konkursu Dziennikarze dla klimatu, w którym otrzymała nagrodę specjalną w kategorii „Miasto innowacji” za artykuł „A po pandemii chodziliśmy na pączki. Amsterdam już wie, jak ugryźć kryzys”. Nominowana za reportaż „Już żadnej z nas nie zawstydzicie!” w konkursie im. Zygmunta Moszkowicza „Człowiek z pasją” skierowanym do młodych, utalentowanych dziennikarzy. Pisze o kulturze, prawach kobiet i ekologii.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Wszystko jest filozofią 2.2” współfinansowanego ze środków Miasta Gdyni.

Wstęp wolny
Zapisy: ksiegarnia@vademecumgdynia.org,
w księgarni lub pod nr tel. 58 6611541

Filmy z warsztatów udostępniamy na stronach oraz w mediach społecznościowych Organizatorów oraz Partnerów. Dostęp nieodpłatny. Śledźcie nasze strony, wspierajcie nas. Jesteśmy otwarci na wasze propozycje i konstruktywne uwagi.

Kontaktowy adres e-mail: ksiegarnia@vademecumgdynia.orgOrganizator:
Miasto Gdynia, Fundacja Vademecum
Patroni medialni:
Krytyka Polityczna, Magazyn „Filozofuj!”, Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, Instytut Antropologii i Etnologii UAM w Poznaniu, Porównawcze Studia Cywilizacji UJ, Konsulat Kultury Gdyńskie Centrum Kultury, Teatr Gdynia Główna, magazyn PRESTIŻ Trójmiasto, Metropolitalna Karta do Kultury

Szczegóły wydarzenia na Fb

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156