Rysowanie i bazgrolenie z Marysią Dek

Zapraszamy na warsztaty ze znakomitą ilustratorką. Marysia Dek zabierze Was w podróż do najgłębszych zakątków naszej wyobraźni – świata przyrody, zwierząt i ludzkich emocji. Będzie twórczo i inspirująco. Poznacie różne techniki, od rysowania, po wydzieranie i monotypie. Dobra zabawa gwarantowana, zarówno dla małych, jak i nieco większych. Widzimy się 6, 13 i 20 marca, w sobotę o godz. 10, na kanale YouTube Konsulatu Kultury. Wszystkie odcinki dostępne będą bezpłatnie.

? „Odkrywamy magiczny świat drzew”: premiera 6 marca, sobota, godz. 10:00

Czy przez okno swojego domu widzisz drzewo? Może masz swoje ulubione, np. w parku? Sprawdź w atlasie bądź w Internecie, jakie to drzewo ma liście, jak się rozwija, w jakich warunkach lubi rosnąć.

Na zajęciach wykonamy szkic drzewa, jedną linią bez odrywania ołówka od kartki. Narysujemy magiczne stworzenia, które zamieszkują drzewa. Przyjrzymy się porom roku, po to aby namalować drzewa w różnych odsłonach.

Techniki: rysunek, mazaki, stemple z ziemniaków, szablon.

? „Na tropie ulubionego zwierzaka”: premiera 13 marca, sobota, godz. 10:00

Masz zwierzątko w domu albo swoje ulubione zwierzę? Jak wygląda pyszczek naszego ulubieńca, kiedy się smuci, cieszy lub jest zły?

Podczas warsztatów zajmiemy się emocjami. Postaramy się je narysować. Stworzymy maskę na kartonowym jajku. Pobawimy się farbami. Ze zwykłego kleksa zrobimy zwierzę.

Techniki: rysunek, kolaż (kolorowy papier, tektura, mazaki, bibuła), kleks (woda, akwarele).

? „W krzywym zwierciadle – zabawa z autoportretem”: premiera 20 marca, sobota, godz. 10:00

Przygotuj lusterko, bombkę/czajnik – coś, w czym będziesz się mogła/mógł przejrzeć. Bez patrzenia na kartkę narysujemy własny autoportret. Nie będzie jednak to tak łatwe, jak może się Wam wydawać – będziemy rysować ręką, którą na co dzień nie piszemy oraz z zamkniętymi oczami. Stworzymy również autoportret wydzierankę, spojrzymy na swój profil, pobawimy się śmiesznymi, przerysowanymi minami.

Techniki: ołówek/kredki, wydzieranka (kolorowy papier, gazety, klej), monotypia (pastele olejne), pojawiający się obraz (świeczka, akwarele), figurki do teatrzyku cieni (tektura, patyczki).

MARYSIA DEK

Mieszka i tworzy w Puszczy Białowieskiej. Autorka i ilustratorka książek wydawanych na całym świecie. Uwielbia prowadzić warsztaty z dziećmi. Prywatnie mama Julka.

Książki autorskie (od najstarszej do najnowszej):
„A Walk in the Forest” (wyd. w USA, Francji),
„Kiedy będę Duży” (wyd. w Polsce, USA, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Korei Południowej),
„Malo and the-merry-go-round” (wyd. w USA, Francji, Holandii),
„Kto odwiedził Muchomorka?” (wyd.w Polsce),
„Przeplatalińscy” (wyd. w Polsce, Szwecji).

Książki z ilustracjami (od najstarszej do najnowszej):
„Paskudki słowiańskie” (wyd. w Polsce),
„Czary na Białym” (wyd. w Polsce),
„Ole! Hiszpania dla dociekliwych” (wyd. w Polsce, Chinach),
„Good Morning, Neighbor” (wyd. w USA, Francji, Hiszpanii, Korei Południowej, Chinach, Belgii),
„Look, it’s raining” (wyd. w Kanadzie, USA),
„Grandpa Seeds” (wyd. w Korei Południowej),
„Where the World Ends” (wyd. we Francji, USA).

Nagrody:
wyróżnienie graficzne w konkursie „Książka Roku” Polskiej sekcji IBBY: „Czary na Białym” (2016) oraz dla „Przeplatalińskich” (2019),
nominacja w konkursie „Przecinek i Kropka” w kategorii do lat 5.: „Kiedy będę Duży” (2017) oraz dla „Przeplatalińskich” (2019),
Kirkus Star dla „A Walk in the Forest” (2017) oraz dla „Good Morning, Neighbor” (2018),
finał konkursu „ILUSTRARTE”: „Malo and the-merry-go-round” (2018).

Wystawy ilustracji:
wystawa indywidualna, K-S-I-Ą-Ż-K-A, Opera i Filharmonia Podlaska, Białystok 2018,
wystawa indywidualna, Trąci Myszką?, Festiwal Książki Artystycznej, Białystok 2018,
wystawa zbiorowa, ILUSTRARTE 2018 (wystawa finalistów), Lizbona 2018,
wystawa zbiorowa, Le immagini della fantasia 35, Włochy, Francja 2017-2018,
wystawa indywidualna, Las, Białowieża 2017,
wystawa zbiorowa, Wyróżnione Dyplomy ASP, Warszawa 2016,
wystawa zbiorowa, Szukamy Nowego Bohatera, Warszawa 2015.