Czy globalizacja jest nieuchronna? – panel dyskusyjny

FILOZOFIA

Zapraszamy do uczestnictwa w pierwszym w tym roku filozoficznym panelu dyskusyjnym, realizowanym dla projektu WSZYSTKO JEST FILOZOFIĄ 2.0!

Temat pierwszego spotkania: Czy globalizacja jest nieuchronna?

Wydaje się, że jesteśmy świadkami nieuchronnego procesu globalizacji: unifikacji gospodarek, kultur, społeczeństw i państw w kierunku jednego i uniwersalnego świata „globalnej wioski”. Warto zastanowić się, czy globalizacja faktycznie jest nieuchronna, jak mógłby wyglądać ten uniwersalny świat i czy marzenie o nim nie jest tylko przejawem myślenia utopijnego. Istnieje także ciemna strona globalizacji – od nierówności ekonomicznych po marginalizację kultur lokalnych. Czy jest ona nieuchronna i jakie mamy perspektywy na przyszłość?

GOŚCIE:

dr hab. Jakub Potulski – profesor Uniwersytetu Gdańskiego, pracownik Instytutu Politologii, autor licznych publikacji poświęconych współczesnym przemianom społeczno-politycznym. W pracy naukowej zainteresowany przede wszystkim zmianami zachodzącymi w sposobie organizacji instytucji politycznych w ramach kształtującego się społeczeństwa informacyjnego. Prywatnie pasjonat gór, a także judoka i członek Akademickiego Związku Sportowego.

dr hab Artur Szutta – profesor Uniwersytetu Gdańskiego, adiunkt filozofii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny czasopisma „Filozofuj!”, autor książki „Obywatelskie nieposłuszeństwo. Próba określenia pojęcia”. Obecnie zajmuje się problematyką poznania moralnego, intuicjami moralnymi i metodą refleksyjnej równowagi. Publikował między innymi w takich czasopismach jak: The Journal of Moral Philosophy, International Philosophical Quarterly, American Catholic Philosophical Quarterly, Diametros, Filo-Sofija, Analiza i Egzystencja. Poza filozofią fascynują go języki obce i piłka nożna.

KOORDYNATORZY DYSKUSJI

dr Andrzej Karalus – filozof, socjolog, tłumacz. Od 2013 roku organizuje na Politechnice Gdańskiej konferencje międzynarodowe: „Ekonomia/Kultura/Wartości”. Jego obszar zainteresowań badawczych to m.in. współczesna filozofia polityki i filozofia społeczna.dr Paweł Pijas – doktor filozofii, adiunkt w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, absolwent Kolegium MISH KUL i Wydziału Filozofii KUL. Zainteresowania badawcze: etyka, epistemologia, historia filozofii (M. Scheler, F. Nietzsche, B. Williams), metafilozofia.

Liczba miejsc jest bardzo ograniczona i zastosujemy wszystkie obowiązujące normy i przepisy sanitarne. Uwaga: wstęp tylko na zapisy! Zapisujemy się tylko mailowo
ksiegarnia@vademecumgdynia.orglub odpowiadając na sms z powiadomieniem od Organizatora.

Na miejscu zobowiązani będziemy do dezynfekcji rąk, zakrywania twarzy, zostanie nam zmierzona temperatura i podpiszemy oświadczenie COVID-19.Wydarzenie zostanie nagrane i następnego dnia udostępnione w sieci.-

Kilka słów o tym, co jeszcze się wydarzy w 2020 r.
Na cały rok zaplanowaliśmy 15 warsztatów i 2 panele dyskusyjne.
Zajmujemy się prezentacją zagadnień z obszaru kultury w odniesieniu do kultur mniejszości narodowych, grup etnicznych i kultur innych narodów.
„Wszystko jest filozofią 2.0” wpisuje się w szerokie spektrum zagadnień podejmowanych obecnie w dyskursie publicznym, a dotyczących przemian kulturowych, z jakimi mamy do czynienia od drugiej połowy XIX wieku. Obecnie świat przestaje być monokulturowy. Wielokulturowość wynikająca z migracji jest faktem niezaprzeczalnym w najstarszych demokracjach europejskich, a w przypadku młodszych demokracji w dłuższej lub krótszej perspektywie będzie trzeba się z nią zmierzyć.

Wydaje się, że nie da się powstrzymać tego procesu.Polecamy śledzenie naszych stron internetowych: http://vademecumgdynia.org/Chętnych użytkowników Facebooka zapraszamy do zapisywania się do niedawno powstałej grupy filozoficznej „Wszystko jest filozofią”.Naszym Mecenasem jest Miasto Gdynia

Organizatorzy:
Gdynia Kulturalna Cafe Księgarnia Vademecum

Nasi Partnerzy i Patroni:
Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury, Gdyńskie Centrum Filmowe Teatr Gdynia Główna TVP Kultura Filozofuj! Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk Porównawcze Studia Cywilizacji Teologia Polityczna Fundacja FLY Metropolitarna Karta do Kultury