Biesiada Literacka – Cezary Łazarewicz

LITERATURA

Zapraszamy na spotkanie z autorem książki, która stała się kanwą głośnego filmu w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.

Cezary Łazarewicz – dziennikarz, publicysta, autor reportaży. Laureat Nagrody Literackiej NIKE za książkę „Żeby nie było śladów” na podstawie której powstał scenariusz głośnego filmu / polskiego kandydata do Oskara.

Opublikował m.in. „Elegancki morderca”, „Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza”, „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, „Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia”.

Rozmowa o tytule  i ekranizacji, o pracy reportera nad zbieraniem materiałów i o pracy na planie filmowym, o nowych faktach morderstwa, które wstrząsnęło opinią publiczną , jest wciąż  złowieszczym memento, przypomnieniem o bezkarności ludzi władzy.

To jedna z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych w PRL. W pogrzebie Przemyka wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy z podniesionymi w znaku wiktorii dłońmi, w całkowitym milczeniu odprowadzali trumnę na Powązki. To również zbrodnia, która nie doczekała się sprawiedliwego wyroku.

Cezary Łazarewicz szczegółowo opisuje historię Grzegorza Przemyka – od zatrzymania na placu Zamkowym po wydarzenia, które nastąpiły później. Pokazuje cynizm władz komunistycznych, zacierających ślady zbrodni, a także bezsilność władz III RP, którym nie udało się znaleźć i ukarać winnych. W opowieść o Przemyku autor wplata historie jego rodziców – poetki Barbary Sadowskiej i ojca Leopolda, przyjaciół, świadków jego pobicia czy sanitariuszy, niesłusznie oskarżanych o zabójstwo. Jednocześnie odkrywa kulisy działań władz i wpływ, jaki na tuszowanie sprawy wywarli między innymi Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak czy Jerzy Urban.

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156