Biesiada Literacka – Bogusław Chrabota

LITERATURA / MUZYKA

Zapraszamy na Biesiadę Literacką, której gościem będzie Bogusław Chrabota. Tym razem będzie to wyjątkowa odsłona Biesiady – rozmowie z naszym bohaterem towarzyszyć będzie muzyczna niespodzianka.

godz. 17 – Biesiada Literacka, której gościem będzie BOGUSŁAW CHRABOTA
godz. 18 – koncert zespołu YEEDNOO dedykowany przyjaciołom z Ruchu Młodej Polski

BOGUSŁAW CHRABOTA – urodzony w Krakowie, absolwent i doktorant na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako poeta debiutował w Tygodniku Powszechnym w 1986 toku. W latach 80 współpracował z prasą niezależną i emigracyjną min. z Promienistymi, Brulionem i Tumultem. W latach 90 pracownik TVP, a potem jeden ze współzałożycieli Polsatu. Od 2013 roku redaktor naczelny Rzeczpospolitej. Autor trzech powieści, licznych tomów prozatorskich i poetyckich, reportaży i scenariuszy filmowych oraz telewizyjnych.Na spotkaniu rozmawiać będziemy m.in. o książce „Influenza Magna. U progów wieczności”.

Najnowsza książka Bogusława Chraboty to literacka opowieść o burzliwych losach bohemy wiedeńskiej – Schielego, Klimta, Freuda, Trakla, osadzona w realiach I wojny światowej, w świecie targanym przez pandemię hiszpanki. Niezwykła paralela współczesności stawiająca egzystencjalne pytania o uniwersalne wartości i kondycję człowieka. „Influenza magna. U progów wieczności” ukazała się 2 czerwca nakładem Ringier Axel Springer Polska.
Narracja książki prowadzona z punktu widzenia poszczególnych bohaterów, tworzy swoistą mozaikę, która układa się w obraz świata fabularnego. Każdy z bohaterów filtruje zewnętrzne wydarzenia przez pryzmat własnych życiowych doświadczeń, stawiając czoło rzeczywistości i podejmując kolejne, wyzwania związane z życiem osobistym, zawodowym i społecznym. Wojna i hiszpanka są tu niemymi bohaterami, którzy z drugiego planu, niczym tajemnicza siła pociągają za sznurki determinując kolejne wydarzenia. Obrazowy i sugestywny język powieści wciąga czytelnika w mroczny świat stojący u progu wielkich zmian.

YEEDNOO – grupa zadebiutowała płytą w roku 2006. Album wydany przez Sony BMG zwrócił uwagę oryginalnością tekstów i kompozycji autorstwa założyciela i wokalisty zespołu – Bogusława Chraboty. Krakowskie korzenie lidera zespołu i jego fascynacja artystami Piwnicy pod Baranami, unoszący się duch Grechuty i Demarczyk, jakże charakterystyczna „liryka” Piotra Skrzyneckiego na trwałe ukształtowały twórcę, odcisnęły ślad, czego doskonałym dowodem są utwory pierwszego krążka.

Chrabota, na co dzień oddany publicystyce, redaktor stacji telewizyjnych i najważniejszych w kraju dzienników takich jak Rzeczpospolita, świetnie czujący frazę literacką, równie świetnie czuje frazę muzyczną. Nie tylko każda litera i każda nuta została napisana ręką chłopaka z Nowej Huty. Ta ręka również gra! I to jak gra gitarowe riffy! Kolejne zaskoczenie to …fascynacja twórcy „ciężkim” brzmieniem rockowych zespołów, którą to miłość także słychać na debiutanckim albumie. YEEDNOO zaskakuje zestawieniami brzmień, kolażem, estetyk a jednocześnie już wypracowało sobie charakterystyczny , bardzo oryginalny i nie podrobienia styl.

Grają:
Bogusław Chrabota – śpiew, gitara
Piotr Iwicki – instrumenty klawiszowe
Wojciech Tumidalski – gitara
Paweł Żebrowski – gitara
Przemysław Kuczyński – perkusja
Kamil Szewczyk – bas

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156