Fantastyczny rok w Konsulacie Kultury!

PODSUMOWANIE

Fantastyczny rok Konsulatu Kultury

2022 rok minął Konsulatowi Kultury pod hasłem zmian. W wyniku przeprowadzonego w kwietniu konkursu, dyrektorką instytucji została Beata Nawrocka. W ślad za tym zmienił się nieznacznie profil działalności Konsulatu Kultury. Część projektów, które Gdyńskie Centrum Kultury realizowało od lat i cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności, pozostało, ale GCK otworzyło się także na nowe kierunki działań. Zaowocowało to wieloma ciekawymi wydarzeniami.

W 2022 roku odbyło się ich łącznie 761! Z tego 143 to spektakle teatralne, 56 to koncerty, a pozostałe wydarzenia to wykłady, warsztaty, próby, spotkania, konferencje i inne działania.

#festiwale

Konsulat Kultury, od momentu powstania, jest ważną częścią organizowanego w Gdyni Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Podczas tej edycji festiwalu odbyły się u nas pokazy filmowe w ramach projektu Stowarzyszenia Filmowców Polskich Gdynia Dzieciom oraz Pokazy Rodzinne organizowane przez ekipę FPFF.
W wakacje na naszej scenie wystąpiły cztery finalistki konkursu Ladies’ Jazz Festival. Również w wakacje, odbyły się u nas pokazy spektakli w ramach Festiwalu Pociąg do Miasta realizowanego przez Teatr Gdynia Główna. Gościliśmy również Fundację Art Of Freedom i organizowany przez nią niezwykły Nordic Talking Festival, w ramach którego odbyły się prezentacje, spotkania z podróżnikami i występy zespołów, a wszystko dotyczyło północy Europy.
Przez prawie tydzień gościliśmy Stowarzyszenie Studentów Architektury OSSA podczas ich corocznego festiwalu architektury – wykłady i spotkania w Cafe Kultura trwały do późnych godzin, a wszystko w zabytkowym budynku dawnego Domu Marynarza Szwedzkiego. W ramach współpracy z Biblioteką Gdynia odbył się u nas Kongres Bibliotek.
Cykl Festiwalowy zakończył Festiwal Literatury Dziecięcej Koci Łapci realizowany w ramach miejskiego projektu Gdynia Rodzinna. Na festiwalu promowaliśmy małe, lokalne księgarnie gdyńskie, odbyły się spotkania z twórcami książek i coroczna promocja książeczki gdynieczki – „Rzeka, która szukała morza”.

#trzecisektorkultury

Ważnym elementem codziennego funkcjonowania Konsulatu Kultury jest współpraca z trzecim sektorem. Liczne gdyńskie i nie tylko fundacje, stowarzyszenia i OPP znalazły tu miejsce do realizacji projektów własnych ale także we współpracy z GCK. Wśród stale współpracujących organizacji są:

● Stowarzyszenie Dlaczego Nie, Fundacja Ania i Fundacja Wielkie Rzeczy.
Realizują u nas swoje projekty – zajęcia teatralne, poranki muzyczne i wiele innych;
● Fundacja Vademecum i spotkania filozoficzne oraz współpraca przy festiwalu literatury;
● Fundacja Przytulny Domek – spotkania z poezją, warsztaty dla rodziców, joga i tańce dla seniorów;
● Fundacja Q Sztuce – wspólne działania promujące sztukę, w tym Noc Muzeów;
● Pomorska Fundacja Filmowa to pokazy filmów i edukacja młodych studentów szkoły filmowej, wspólne składanie projektów grantowych; coworking kulturze i ekipa z Bridge – Belarus.
● Soroptimist International Klub Gdynia – wydarzenia charytatywne wspierające projekt Latarniczki oraz wsparcie kobiet z Ukrainy bezpłatnymi lekcjami języka polskiego;
● Stowarzyszenie Twórców Gier FunReal – spotkania z planszówkami;
● Stowarzyszenie COOL-AWI i ekipa cheerleaderek i cheerleaderów na wózkach oraz indywidualne spotkanie z psychologiem;
● Fundacja Art Of Freedom z festiwalem skandynawskim;
● Klinika Kultury z festiwalem teatralnym;
● Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego i wakacyjne kluby dla rodzin z Ukrainy SPYNKA w tym szkolenia na animatorki przedszkolne;
● UNICEF Polska i warsztaty dla dzieci i dorosłych;
● Stowarzyszenie Traffic Design i pokaz filmowy;
● Stowarzyszenie Nasza Droga do Kina i pokazy filmowe;
● Stowarzyszenie LABiB z kongresem Bibliotek;
● Stowarzyszenie Punkt Wspólny i spotkanie z architektami;
● Katolickie Centrum Kultury, które nagrywało u nas teledysk;
● Fundacja Teatr Navpaky – spektakle dla Ukrainy.

#strefakultury

Braliśmy udział w znanych i lubianych wydarzeniach kulturalnych takich jak Noc Muzeów, Dzień Dziecka, Narodowe Czytanie – w tym roku czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – czy Mikołajki.
W Konsulacie w 2022 roku odbywały się castingi do filmów, przesłuchania wokalne, nagrywano teledyski, programy telewizyjne, audycje radiowe, sesje zdjęciowe i organizowano pitchingi filmowe.

#strefatalentów

Jak co roku realizowaliśmy cykl strefy talentów – Młodzi na scenę, czyli Teatrzyk Młodego Artysty, skierowany do dzieci, które chcą pokazać publiczności swój talent oraz Teatrzyk Bezwstydny, przeznaczony dla dorosłych. Celem obu jest udostępnienie sceny wszystkim chętnym, którzy mają ukryte talenty i danie szansy na występ przed prawdziwą publicznością.

#strefamuzyki

Uruchomiliśmy cykl koncertów. Podczas wakacji na scenę zaprosiliśmy młode zespoły muzyczne w ramach cyklu Koncerty na patio. Na dużej scenie w 2022 roku koncertowały u nas gwiazdy Piotr Bukartyk, zespół No Limits, Renata Irsa, Dzieła Wybrane, Iza Połońska i White Sound.
Po wielu latach, a pierwszy raz w Konsulacie Kultury, wystąpiła Gdyńska Orkiestra Symfoniczna, która składa się z muzyków pasjonatów, którzy na co dzień wykonują najróżniejsze zawody, ale z pasji spotykają się na próbach i wspólnie koncertują.
Podjęliśmy współpracę z chórami – regularne próby mają u nas znany i lubiany chór Razzle Dazzle oraz koncertował u nas fenomenalny Chór Uniwersytetu Morskiego, który w swojej karierze występował m.in. Andreą Bocellim w sopockiej Ergo Arenie.

#strefaliteratury

W ubiegłym roku odbyły się u nas spotkania z autorami książek: · Kinga Panufnik „Wspieraj sukces swojego dziecka” · Kamil Prabucki i jego thriller pt. „Sara” · Karolina Sulej i jej „Ciałaczki” · Marta Galewska-Kustra „Pucio” · Piotr Socha „Brud. Cuchnąca historia higieny” #strefateatru.
Na co dzień działają u na dwie amatorskie grupy teatralne: Bałtycki Teatr Różnorodności oraz W Kaczych Butach. Obie grupy mają swoje sukcesy w edukowaniu przyszłych adeptów sztuki aktorskiej.
Graliśmy na naszej scenie spektakle własne oraz impresaryjne. Wśród pokazów znalazła się premiera sztuki Szymona Jachimka w reżyserii Magdaleny Bochan-Jachimek pt. „Amatorzy. Po poprawkach”.
Ponadto graliśmy łącznie 143 razy następujące spektakle: „Stara Baba. Tragedia antyczna.”, „Umowa o Arcydzieło” – spektakle grupy teatralne W Kaczych Butach; „Pan Tadeusz”, „Alicja w Krainie Czarów”, „Pomoc Domowa” – 50 SPEKTAKL!!! – oraz „Boeing. Boeing” Bałtyckiego Teatru Różnorodności; produkcje własne „Marysia ma Rysia”, „Zacznijmy jeszcze raz”, „Pręcik”, „Psiunio”, „Źli Żydzi”; „Gdzie zniknęło morze” Teatru Navpaky; „Dzień Świra” Michał Wielewicki; „Stafeta pokoleń” Teatr Muzyczny; „Takie Tam” Magdalena Bochan-Jachimek i „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” Teatru Czwarte Miasto.

#kulturaipoezja

Dzięki współpracy z Fundacją Przytulny Domek regularnie spotykają się u nas lokalni poeci, by wspólnie wysłuchać recytacji i spotkać się z autorami wierszy nie tylko o Gdyni. A w przerwach młodzi muzycy w ramach wolontariatu grają na różnych instrumentach.

#gdyniarodzinna

Od września przejęliśmy także część zadań realizowanych przez miasto Gdynia w ramach projektu Gdynia Rodzinna. Stanowi on ważną część działań o charakterze kulturalnym. I tak w minionym roku koncertowaliśmy w ramach Małej Gdyńskiej Filharmonii, świętowaliśmy Dzień Dziecka w Marszewie podczas pokazu specjalnie zorganizowanego spektaklu Bałtyckiego Teatr Różnorodności „Alicja w Krainie Czarów”, w którym uczestniczyło ponad trzysta osób. Teatralnie odbyły się pokazy ulubionego przez dzieci i nauczycieli zwłaszcza spektaklu „Marysia ma Rysia”, a świątecznie, mikołajkowo obejrzeliśmy „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” Teatru Czwarte Miasto oraz wysłuchaliśmy koncert pastorałek „The white sound”.
W ramach edukacji kulturalnej regularnie spotykają się rodzice z maluszkami do 5 r.ż. w ramach dwóch cykli Artystyczny Klub Malucha oraz Artystyczny Klub Rodzica.
W wakacje działała u nas świetlica dla rodziców z dziećmi z Ukrainy realizowana przy współpracy z Fundacją Rozwoju Dzieci.

#kulturaiarchitektura

W Konsulacie Kultury odbyła się część wydarzeń realizowanych przez Agencję Rozwoju Gdyni w ramach Weekendu Architektury. Były to pokazy ArchiFilmy i wykłady.
W ramach tej działalności odbył się wspomniany wyżej Zjazd Studentów Architektury OSSA.

#kulturabiznesu

Zaprosiliśmy do współpracy inicjatywy, które zrealizowały u nas kilkanaście spotkań dotyczących kultury biznesu. Rozmawiano u nas o promocji i marketingu, podczas biznesowych randek poszukiwano partnerów biznesowych, odbyło się kilka spotkań w ramach doradztwa biznesowego oraz szkolono pracowników i tych, którzy szkolą. Daliśmy szansę kilku startupom biznesowym, którym udostępniliśmy nieodpłatnie przestrzeń. Dzisiaj kontynuują swoja działalność komercyjnie, choć też zdarzały się biznesy, które wymagają zmiany formuły, ale planują powrót z nową ofertą. Były to warsztaty fotografii, nauki języka, spotkania nt. odżywiania w Cafe Kultura, wsparcie psychologiczne i inne.

#strefamieszkanca

W Cafe Kultura odbywały się u nas regularne spotkania mieszkańców z przewodnikiem miejskim, Arkadiuszem Brzęczkiem, który w ramach projektu realizowanego przez Radę Dzielnicy Śródmieście prowadził prelekcje o Gdyni. W podobnym stylu odbywają się u nas regularne spotkania sympatyków i byłych pracowników statków MS Batory i TSS Stefan Batory. Podczas spotkań wymieniają się wspomnieniami, zdjęciami i pracują nad działaniami, które mają na celu upowszechnianie wiedzy o tych wyjątkowych statkach pasażerskich.
W Cafe Kultura odbył się także wernisaż zdjęć uczestników kursu fotograficznego realizowanego z grantu przez Fundacje Przytulny Domek.

#kulturaciałaiducha

Regularnie spotykają się u nas także miłośnicy dobrego ruchu na warsztatach pracy z ciałem. Korzystają między innymi z zajęć jogi, terapii tańcem oraz cheerleaderki.
W ramach współpracy z Wydziałem Kultury realizujemy projekt Akademia Dobrych Relacji. To cykl bardzo lubianych przez mieszkańców wykładów psychologicznych o relacjach i zachowaniach prowadzony przez Ewę Kuczkowską.

#grantydlakultury

W 2022 roku złożyliśmy kilka wniosków grantowych:

  • do Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę” projekt pt.”Cykl koncertów popularyzujących muzykę klasyczną wśród mieszkańców Gdyni” – niestety nie otrzymaliśmy grantu
  • do Narodowego Centrum Kultury projekt w ramach sesji grantowej Konwersja Cyfrowa Domów Kultury pt: Pracownia multimedialna “Włącz Gdynię” – niestety nie otrzymaliśmy grantu
  • do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego cztery projekty pt. ”Halo! Tu kultura w działaniu”, “Festiwal Literatury Dziecięcej Koci Łapci”, „UFOdźcy” – spektakl dla dzieci” oraz “Pracownia Multimedialna – “Włącz Gdynię” – czekamy na rozstrzygnięcie

#kulturadlaukrainy

Od samego początku Konsulat Kultury włączył się we wsparcie obywateli Ukrainy. Uruchomione zostały stanowiska komputerowe w Cafe Kultura, gdzie można było skorzystać z bezpłatnego dostępu do internetu. Uruchomiliśmy działające od kwietnia do dzisiaj bezpłatne kursy języka polskiego. Początkowo dzięki współpracy z wolontariuszami, którzy nieodpłatnie dzielili się wiedzą, a obecnie dzięki współpracy z Soroptimist International Klub Gdynia, który finansuje nauczycieli.
Wiosną odbyło się kilka pokazów spektaklu „Gdzie zniknęło morze” Teatru Navpaky, z których to dochód został przekazany na wsparcie osób pozostających w Ukrainie.
W wakacje uruchomiliśmy grupę zabawową i mini przedszkole dla dzieci z Ukrainy w ramach projektu SPYNKA realizowanego przez Fundację Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego z Warszawy, która otrzymała na ten cel środki z UNICEF. Jednym z elementów tej współpracy było udostępnienie przestrzeni pod zorganizowanie kursów zawodowych dla kobiet z Ukrainy kształcących w kierunki animator klubów rodzica i opiekunka w klubie malucha. W Konsulacie Kultury ze szkolenia zakończonego certyfikatem uprawniającym do pracy skorzystało prawie trzydzieści pań.
W rocznicę niepodległości Ukrainy zorganizowaliśmy pokaz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, który opowiada o zwyczajach i ceremoniach ślubnych z różnych części Ukrainy pt. „Spadok. Wedding. Wesele”. W pokazie uczestniczyli twórcy – producent Olena Malkova oraz reżyser, Oleksiy Guz. Po pokazie odbyło się spotkanie z autorami.
Ponadto udostępniliśmy fortepian znajdujący się w Cafe Kultura dla młodej muzyczki z Ukrainy, która nie ma obecnie dostępu do instrumentu.

#stażwkulturze

W ramach współpracy z Uniwersytetem Gdańskim – Kierunek Animator Kultury studentka, która odbyła u nas staż obecnie współpracuje w ramach umowy zlecenie przy organizacji wydarzeń.

#wolontariatwkulturze

Stworzyliśmy zasady działania wolontariatu. Posiadamy wstępna bazę wolontariuszy, którzy pomagają nam przy realizacji wydarzeń.

#nagrodydlakultury

Nominacje do Galiona Gdyńskiego zdobyły:
– w kategorii Animacja Kultury zdobyła nasza niestrudzona animatorka Magdalena Bochan-Jachimek za inicjowanie i prowadzenie licznych projektów teatralnych, w tym grupy W Kaczych Butach, która w 2021 roku obchodziła 10 rocznicę powstania,
– w kategorii Za Debiut Aktorski na deskach Teatru Konsulat w spektaklu „Źli Żydzi” zdobyła Barbara Liberek.
Z okazji Dnia Teatru nagrody Prezydenta Gdyni otrzymali aktorzy związani z Teatrem Konsulat Barbara Liberek, Magdalena Bochan-Jachimek, Sylwia Ogryzek, Mateusz Dębski.
Grupa W Kaczych Butach otrzymała nagrodę publiczności na XIV Festiwalu Monodramów i Teatrów Małych Form „Bamberka”.

#mieszkańcy

We wszystkich wydarzeniach w minionym roku uczestniczył łącznie w sumie ponad 40 tysięcy osób.

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156